28 Mayıs 2023 | Saat: 01:58

Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden adayım

12 Ocak 2022
2 Haber Yorum
YAÜ yönetimi olarak Tüm mezunlarımızın iş garantisi olmasını istiyoruz.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Yalova Üniversi­tesi Merkez Yerleşkesi'nde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebe­biyle Yalova basınıyla bir araya geldi.

YENİDEN ADAYIM
Rektör Cebeci, önümüzdeki aylarda yapılacak olan Rektörlük seçimlerinde bir dönem daha aday olduğunu açıkladı. 

Toplantıya, Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Jülide Hızal Yücesoy ve Prof. Dr. Fikret Yüksel ile Genel Sekreter Ömer Naci Fidan da katıldı.   
 
Yalova’da faaliyet gösteren tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak basın toplantısına başlayan Rektör Prof. Dr. Suat Cebeci, Merkez Yerleşkede yapımı tamamlanan ve devam etmekte olan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler aktardı. Geride kalan 4 yıllık süreçte yaptıkları çalışmaları anlatan Prof. Dr. Cebeci görevi devraldığı 2018 yılından bu yana 4 yeni fakülte açtıklarını ve böylelikle fakülte sayısının 9’a ulaştığını ifade etti.   
 
Yapımı yarım kalmış olan İslami ilimler Fakültesi binasının tamamlanması başta olmak üzere fakültelerin önemli eksikliklerinin giderildiğini ifade eden Prof. Dr. Suat Cebeci, 4 yıllık süre zarfında 22 yeni bölüm açtıklarını, araştırma, geliştirme faaliyetlerine hız verebilmek için de 8 yeni uygulama ve araştırma merkezi kurarak uygulama ve araştırma merkezi sayısını 16'ya çıkardıklarını söyledi. Bunların yanı sıra  Merkezi Araştırma Uygulama ve Araştırma Merkezini de geliştirerek daha işlevsel hale getirdiklerini buradan farklı üniversitelere ve iş dünyasına laboratuvar hizmetleri verdiklerini ifade etti.
 
Şehirdeki En Büyük Konferans Salonu 
 
Merkez Yerleşkede inşaatı büyük ölçüde tamamlanan 700 kişilik bir konferans salonu yapılmakta olduğun söyleyen Prof. Dr. Suat Cebeci, “Yalova’nın en büyük konferans salonunu yapıyoruz. Bu konferans salonu, Yalova’da düzenlenecek her türlü ulusal ve uluslararası toplantı, sempozyum ve kongre gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapabilecek bir kapasiteye sahip” diye konuştu. 
 
Spor Bilimleri Fakültesi’ne ve Yalova’ya Stadyum Müjdesi  
 
Spor Bilimleri Fakültesinin ihtiyaçlarına yönelik olarak merkez yerleşkede bir stadyum yapılması konusunda  Gençlik ve Spor Bakanlığı ile anlaştıklarını belirten Rektör Prof. Cebeci, “Stadyum tamamlandıktan sonra üniversiteye devredilecek ve   Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile müştereken yöneteceğiz. Bu stadyum hem Yalova’da yapılacak spor müsabakalarında hem de Spor Bilimleri Fakültesi’nin eğitim faaliyetlerinde kullanılacak” dedi.
 
Tıp Fakültesi Binası Tamamlanıyor
 
Yalova Üniversitesi bünyesindeki tüm fakültelerde eğitim-öğretim faaliyetlerinin devam ettiğini belirten Prof. Dr. Suat Cebeci, “Tıp Fakültemizin öğrencilerinin temel tıbbi bilimler eğitimini 3 yıllığına Uludağ Üniversitesi’nde alması üzere anlaşmıştık ancak Tıp Fakültesi binasını bu sene sonuna yetiştirmeyi planlıyoruz. Dolayısıyla bu süreyi kısaltarak öğrencilerimizin kendi kampüsümüzde, kendi fakülte binamızda eğitim-öğretime devam etmeleri sağlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
“Tüm Mezunlarımızın İş Garantisi Olsun”
 
İş dünyası ile entegre çalıştıklarını vurgulayan Rektör Cebeci, üniversitenin bilgiyi üretmekle yetinmeyerek onu toplumun hizmetine sunması gerektiğini belirtti. Bu iş birliğinin en önemli göstergelerinden biri olarak Altınova Meslek Yüksekokulu’nun kurulması sürecinde Tersan Tersanesi ile tesis ettikleri anlaşmayı örnek gösteren Prof. Dr. Suat Cebeci, öğrencilerin tersanede uygulamalı eğitim gördüklerini ve mezun olunca da iş garantilerinin olduğunu belirtti.
Diğer meslek yüksekokulları için de benzer uygulamalar geliştirdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Suat Cebeci, “Biz meslek yüksekokullarına 7000 öğrenci alıp ‘mezunları ne yaparsa yapsın’ demek yerine, ‘3000 öğrenci alalım, ama tüm mezunların iş garantisi olsun’ demeyi tercih ediyoruz” diye konuştu.  
 
Teknoloji Kampüsü Kuruluyor
 
Organize Sanayi Bölgesi’nde bir Teknoloji Kampüsü kurmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Suat Cebeci, bu doğrultuda Yalova İmes OSB ile bir protokol yaptıklarını ve bu kapsamda bazı bölümleri Organize Sanayi Bölgesi’nde tahsis edilen yere taşıyacaklarını söyledi. İlk etapta Makine Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinin Teknoloji Kampüsü’nde eğitim vereceğini, bunlara ilave olarak açılması planlanan Mekatronik Mühendisliği bölümünün de aynı şekilde Teknoloji Kampüsü’nde açılacağını müjdeledi.  
 
“TUSAŞ’a Mühendisler Yetiştireceğiz”  
 
Öğrencilerin iş dünyası ile ilişkilerini güçlendirmek için çeşitli kuruluşlarla anlaşmalar yaptıklarını belirten Prof. Dr. Suat Cebeci, “Bunların başında  TUSAŞ var. Türkiye  Uzay ve Havacılık Anonim Şirketi, Ankara ve Eskişehir’deki fabrikalar uçak ve helikopter motorları ile uçak ve helikopterleri üretiyorlar. Onların da ciddi bir mühendis yetiştirme planları var. 10 bin mühendis yetiştirme projeleri var. Dolayısıyla 20 üniversiteyle bizim gibi sözleşme yapmışlar. Bizde o 20 üyesinden biri olarak bu sözleşmeye dahil olduk. Mühendislik Fakültesi öğrencilerimizden başarılı olanları, üçüncü sınıftan itibaren seçip oraya göndereceğiz. Uygulamalarını yapacaklar ve diplomalarını alınca da orada işe devam edecekler” ifadelerini kullandı.  
 
“Genç ve Başarılı Bir Akademik Kadromuz Var”   
 
Yalova Üniversitesi’nin genç ve başarılı bir akademik kadroya sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Suat Cebeci, üniversite bünyesinde görevli akademisyenlerin başarılı çalışmalarını basın mensupları ile paylaştı. Prof. Dr. Suat Cebeci, “Bir akademisyenimiz dünyadaki en etkin 1000 bilim insanı listesine girmeyi başardı. Ayrıca farklı projelerle öne çıkmaya çalışan bilim insanlarımız var. Mesela Polimer Mühendisliği bölümümüzde askeri araçları kamufle edebilmek adına düşman radarlarından gizleyecek bir jel geliştirildi. Genç akademik kadromuzu, bilimsel çalışmalarını artırmaları için teşvik ediyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
“Üniversitenin Yalovalıların Desteğine İhtiyacı Var”  
 
Göreve geldikten sonra ildeki iş dünyası, kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile toplantılar düzenlediklerini ifade eden Prof. Dr. Suat Cebeci, böylelikle üniversite ile Yalova kamuoyunu bütünleştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Şehrin üniversiteye, üniversitenin de şehrin desteğine ihtiyacı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Cebeci varlıklı iş insanlarına ve hayırseverlere destek çağrısında bulunarak, “Büyük bir kütüphaneye ve merkezi yemekhaneye ihtiyaç var. Öğrencilerimizin ve personelimizin daha iyi fiziki imkanlara kavuşması için varlıklı bireylerin ve iş insanlarının üniversiteye el atmasına ihtiyacımız var” dedi
 
“Kültür, Sanat ve Spor Şenliği Düzenlemek İstiyoruz”  
 
COVID-19 salgını nedeniyle öğrencilerin yüz yüze eğitimden uzun bir süre uzak kaldıklarını ifade eden Cebeci, şu anda eğitim-öğretim faaliyetlerine yüzde 60 yüz yüze, yüzde 40 uzaktan şekilde devam ettiklerin belirtti. Öğrencilerin sosyal aktivitelerine yönelik 2 yıldır yapmayı planladıkları ancak salgın nedeniyle yapamadıkları birçok etkinlik olduğunu belirten Prof. Dr. Suat Cebeci, “Mayıs ayında 4 veya 5 günlük bir panayır gibi, şehirdeki esnafın da burada bulunacağı kültür, sanat ve spor şenliği düzenlemeyi planlıyoruz. Buna benzer etkinlikleri arttırarak üniversiteyi şehir ile buluşturacak projelere devam edeceğiz” ifadelerin kullandı. 
 
“Doluluk Oranlarında Köklü Üniversiteleri Geride Bıraktık” 
 
4 yıl önce 9 bin 500’lere kadar inmiş olan öğrenci sayısının şu anda 17 bine yakın olduğunu belirten Prof. Dr. Cebeci, “Yüzde 90 doluluk oranı yakalayarak bazı köklü üniversitelerden daha iyi bir doluluk oranına sahip olduk. Bu başarıda doğru alanda, doğru bölümleri açmak ve kampüsü öğrenciler için cazip hale getirmek etkili oldu. Geride kalan 4 yıllık sürede hem kurumsallaşma anlamında hem de yeni fakülte ve bölümlerle üniversitemizi geliştirme anlamında önemli atılımlar gerçekleştirdik, öğrenci yaşam merkezi projesini hayata geçirerek öğrencilerimizin yerleşke içerisinide çeşitli ihtiyaçlarını temin edebilecekleri sosyal ortamları sağladık” diye konuştu.
 
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında düzenlenen basın buluşması, basın mensuplarının sorularının Rektör Prof. Dr. Suat Cebeci tarafından cevaplanmasının ardından sona erdi.

Basın toplantısı sonrasında Rektör Prof. Dr. Suat tarafından basın mensuplarına yönelik bir kampüs turu düzenlendi. Basın mensuplarına Merkez Yerleşkeyi gezdiren Prof. Dr. Cebeci yapımı devam eden çalışmaları yerinde anlattı. Kampüs turu sonrasında basın mensupları üniversiteden ayrıldı.


Yorumlar(2)
  Yalovalı:
[12.01.2022 - 15:25]  
2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13a maddesine rektörlük için yaş haddi 67 yaşıdır. Suat Bey 1953 doğumlu olup 68 yaşındadır. Kanunen aday olması mümkün değildir.
  Yalovalı:
[12.01.2022 - 15:18]  
2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13a maddesine rektörlük için yaş haddi 67 yaşıdır. Suat Bey 1953 doğumlu olup 68 yaşındadır. Kanunen aday olması mümkün değildir.
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Lig FikstürüLig Fikstürü

Piyasalar Piyasalar
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.