28 Mayıs 2023 | Saat: 02:37

YALOVA BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA TUTUK OLDU

20 Mart 2023
0 Haber Yorum
Yalova Belediye meclisi yeni belediye başkanını seçti.

Yalova Belediyesi, CHP'li Belediye Başkanı Vefa Salman’ın başkanlıktan istifa etmesinin ardından seçime gitti.

Yalova'da Vefa Salman’ın yolsuzluk suçlamasıyla başlatılan soruşturma sonrası görevden uzaklaştırılmasının ardından Belediye meclisinde 2020 tarihinde yapılan oylamada meclis üyesi Cumhur ittifakı adayı AK Partili Mustafa Tutuk, Belediye Başkan Vekilliği'ne seçilmişti.

Geçtiğimiz hafta Vefa Salman’ın CHP’den milletvekili aday adayı olmak için, Belediye başkanlığı görevinden istifa etti. İstifanın ardından mevzuat gereği başkanlık seçimi gerçekleştirildi.

MECLİS YENİ BAŞKANINI SEÇTİ
Salman’ın istifasının ardından bugün Yalova Belediyesi meclis üyeleri yeni başkanını seçmek için oylamaya gitti.
Raif Dinçkök Kültür Merkezi Meclis salonunda yapılan oylamaya 15 Ak Partili Mustafa Tutuk, Nusret Karaalioğlu, Melahat Yalçın, Fatih Şahin, İnanç Kaya, Selvet Duman, Nurgül Urnuşmak, Yusuf Ziya Şener Arif Oktay Tunç, İsmail Demir, Alpan Solmaz, Dursun Karahasan, Bülent Yalçınkaya, Ahmet Kumali, Alparslan Erkoç.  2 MHP’li Bahaddin Erbay, Adnan Kırtay, 11 CHP’li Burçin Tangürek, Cevdet Bekler, Adil Ürekli, Gülsen Büker, Meryem Ataç, Sefer Keskin, Cem İnci, Erol Abacı, Muhammet Ümit Aydın, Turgut Memiş, Zekiye Tanıl, İyip’li Erol Duman ve bağımsız üye Yavuz Bingöl olmak üzere toplamda 30 meclis üyesi katıldı.

Bunun üzerine tek maddelik bir gündemle toplanan Yalova Belediye Meclisi'nde
Cumhur ittifakı adayı AK Parti grubundan Mustafa Tutuk, CHP'den ise Burçin Tangürek başkan vekili olarak aday gösterildi.

Yasa gereği kapalı zarf usulü ile yapılan oylamanın 1. ve 2. turlarında aranan 20 oya hiçbir aday ulaşamadı. Bunun üzerine 3. turda salt çoğunluğu alan adayın başkan vekili seçileceği belirtilerek oylama yapıldı. 30 meclis üyesinin 19'sinin oyunu alan Mustafa Tutuk başkan vekilliğine seçildi.
CHP'nin adayı
Burçin Tangürek ise 11 oyda kaldı.

Böylece 2014 yılında CHP'ye geçen ve 2019 mahallî seçimlerinde de yeniden CHP'nin kazandığı Yalova Belediyesi 9 yıl aranın ardından yeniden AK Parti'ye geçmiş oldu. 

“El Birliğiyle Güzel Çalışmalar Yapacağız”

Cumhur ittifakı adayı Mustafa Tutuk Seçimin ardından üyelere kısa bir konuşma gerçekleştirdi. 3 yıldır vekaleten yürüttüğü görevi boyunca birçok yatırımın öncüsü olan, gerçekleştirdiği akılcı hamlelerle belediye bütçesinin vatandaşa yatırım olarak kazandırılması için büyük çaba gösteren Tutuk, mecliste gerçekleşen seçimin ardından bir konuşma gerçekleştirdi. 3 yıldır yaptığı görev süresi boyunca Yalova için her konuda elini taşın altına koyduğunu kaydeden Tutuk, “Yalovamıza hayırlı uğurlu olsun. 3 yıldır sürdürdüğümüz vekaleten başkanlık görevini artık asaleten yapacağız.
Yalova’mızı hak ettiği konuma getirebilmek için çalıştık. Bundan sonra 1 yıl var. El birliğiyle güzel çalışmalar yapacağız. Oy verenlere ve tüm meclis üyelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Tutuk, ilk tebrikleri de konuşmasının ardından meclis salonunda kabul etti.

NE OLMUŞTU?
Yalova'da yolsuzluk suçlamasıyla başlatılan soruşturmada tutuklanan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç'in yanı sıra Belediye Başkanı Vefa Salman da görevden uzaklaştırıldı. Soruşturma CHP'li Vefa Salman'ın suç duyurusuyla başlatılmıştı. İçişleri Bakanlığı, Salman hakkında 'ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet' soruşturması başlatılmıştı.

Vefa Salman’ın CHP’den milletvekili aday adayı olmak için, Belediye başkanlığı görevinden istifa etmişti.
 
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Lig FikstürüLig Fikstürü

Piyasalar Piyasalar
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.