28 Mayıs 2023 | Saat: 01:44

KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

02 Şubat 2023
0 Haber Yorum
“Kendi ve çevremizin sağlığını korumak öncelikli görevimizdir”.

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
 
Covid-19 salgını sürecinde sağlığın ne kadar önemli olduğunun bir kez daha açık bir şekilde görüldüğünü ifade eden Dr. Metin Oral, “Öncelikle kendi sağlığımız ardından çevremizin sağlığını korumak öncelikli görevimizdir” dedi.
 
“Hayatımızız tehdit ediyor”
Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle yayınladığı mesajda şunları söyledi: “Günümüzde kanserin önemli bir sağlık sorunu olarak insan hayatını tehdit ediyor. Sigara, alkol kullanımı, uzun süre güneş altında kalma, bazı kimyasal maddeler (katran, benzen, boya maddeler, asbest), hava kirliliği, radyasyona maruz kalma ve kötü beslenme alışkanlığı gibi etkenler kansere neden olmaktadır.
 
“Toplumun bilinçlenmesi önemli”
Uzun süreli kapanmayan yaralar, uzun süren ses kısıklığı veya öksürük, Siğil veya benlerin hızla büyüyerek değişiklik göstermesi, meme veya başka bir organda el ile hissedilen şişlikler ve büyük abdest veya idrar alışkanlıklarında değişiklikler de kanserin belirtileridir. Kanserde erken teşhis oldukça önemlidir.
 
Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kanser, öldürücülüğünün yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadele de en etkili yöntemlerin başında gelmektedir.”

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Lig FikstürüLig Fikstürü

Piyasalar Piyasalar
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.