28 Mayıs 2023 | Saat: 01:49

KALIN DUDAKLI TATLISU KEFALİ KORUMAYA ALINDI

16 Temmuz 2022
0 Haber Yorum
Teşvikiye’de tespit edilen Kefalin korunması ve sayısının arttırılmasına çalışılıyor.

Yalova Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından 2014 yılında hayata geçirilen, Yalova İlinin Karasal ve İç Su Ekosistemleri Envanter ve İzleme İşi” projesi kapsamında Çınarcık ilçesi Teşvikiye beldesinde tespit edilen Kalın Dudaklı Tatlısu Kefali’nin korunması ve sayısının arttırılmasına yönelik çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

NİSAN VE HAZİRAN AYINDA YILDA 2 KEZ YUMURTLUYOR
Ekiplerin yılda 2 kez yaptığı bilimsel çalışmada, dünyada sadece Teşvikiye Deresi’ndeki 10 kilometrelik alanda görülen balığın sayısı, ağırlıkları ve yaşadığı suyun kalitesi ölçülüyor. Kaçak avlanmaya karşı bölgede devriye gezen ekipler, türün yok olmaması için çaba gösteriyor.
Nisan ve Haziran ayında yılda 2 kez üreyen ve yumurtlayan balığın yumurtadan çıkan yavrularının yanısıra yetişkin balıklar da ekipler tarafından inceleniyor.

Avlanması yasak türlerden birisi olan Kalın Dudaklı Tatlısu Kefali’nin doğal şartlarında incelemesini gerçekleştiren ekipler, “Yalova İlinin lokal endemik türü olan Squalius cephaloides türünün morfolojik yapısının incelenmesi çalışmaları doğal yaşam ortamında il şube müdürlüğümüz teknik personeli katılmış olup gerçekleştirilmiştir” açıklamasında bulundular.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Lig FikstürüLig Fikstürü

Piyasalar Piyasalar
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.