28 Mayıs 2023 | Saat: 02:34

ÇALI FASULYESİ DİKECEKLER

09 Mart 2023
0 Haber Yorum
Çiftçilere 249 kg. çalı fasulyesi tohumu dağıttı.

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından "Yalova İli Örtü Altı Sebzeciliğini Geliştirme Projesi" kapsamında il genelinden 80 çiftçiye 249 kg. sertifikalı çalı fasulyesi tohumu dağıtıldı.

İl Müdürlüğünün önceki yıllarda uyguladığı Çalı Fasulyesi ve Sürmeli Tatlı Sivri Biber projesinin çiftçiler tarafından olumlu karşılanması üzerine 2023 yılında da projeyi devam ettiren İl Müdürlüğümüz % 25'i çiftçi katkılı, % 75'i de hibe destekli olmak üzere 80 çiftçiye 211 dekar alanda ekilmek üzere 249 kg. Seminis cinsi sertifikalı Çalı Fasulyesi Tohumu dağıtıldı.

İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen programda projeyle ilgili açıklama yapan İl Müdürü Suat Parıldar şunları söyledi “Proje kapsamında yaklaşık 249 kg fasulye tohumu çiftçilere dağıtılacaktır. Proje kapsamında % 25’i çiftçi katkısı,  % 75‘i hibe olan Bakanlık projemizin bütçesi toplam 66.000,00TL olup, 49.500,00TL Bakanlık; 16.500,00TL çiftçi katkısı ile gerçekleştirilmiştir.
 
2022 Yılında 94 adet çiftçimize 116 dekar alanda 110 kg fasulye tohumu dağıtılmıştır. Bugün de burada 80 çiftçimize 211 dekar alanda ekilmek üzere 249 kg Çalı Fasulyesi Tohumu dağıtımını yapıyoruz.
 
Proje ile çiftçilerimize tohum temini yapılarak atıl durumda bulunan alanlar kullanılacak ve iş gücü değerlendirilerek çiftçilerin ekonomik kazançları artırılmış olacaktır.
 
Proje ile Yalova’da seralarında ve açık alanda fasulye üretimini artırma projesi faaliyetinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması sağlanarak atıl durumda bulunan seraların kullanılması ve iş gücünün değerlendirilmesi, çiftçilerin ekonomik kazançlarının artırılması ve istihdama katkı sağlanması, bu alanların şehirleşme baskısı altında imar taleplerinin oluşmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.
 
Proje Yalova Merkez  (Kazimiye, Kadıköy), Çiftlikköy İlçesi (Sultaniye, Kelebek Çayırı) Altınova ve Çınarcık ilçelerimizde uygulanmıştır.
 
Dağıttığımız bu fasulye tohumlarının çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyor, bereketli bir sezon geçirmelerini diliyorum” dedi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Lig FikstürüLig Fikstürü

Piyasalar Piyasalar
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.