Anasayfa > GENEL > Haber Detay
DSİ’nin Yalova Yatırımları Devam Ediyor
GENEL - 18 Ocak 2022

DSİ’nin Yalova Yatırımları Devam Ediyor

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız Yalova daki yatırmalarını açıkladı.

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.
 
Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.
 
Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.
Yalova ilinde son 19 yılda yapılan ve devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yapmış olduğu açıklamada; “ Yalova’mıza son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Yalova’nın mümbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir. ‘dedi.

Yalova’da yapmış oldukları çalışmaların ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Yıldız; “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Yalova’da inşa edilen 2 sulama tesisi ile 6 Bin 860 dekar zirai arazi sulamaya açıldı. Böylece Yalova’da topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 11 Milyon 494 Bin TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

Yalova’mıza 1 Baraj Kazandırdık
Yalova’da ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 13 adet Tesis ile 121 Milyon 225 Bin TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Yalova’da son 19 yılda 1 baraj ve 1 içme suyu tesisi inşa ettik.”

İnşaatı Devam Eden 1 Baraj ile Yalovalı Çiftçimiz Kalkınacak
Diğer taraftan Yalovalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Yalova’nın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Bu kapsamda 1 adet barajın yapım çalışmaları devam etmektedir.

Yalova’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz
Yıldız; “Ayrıca; Yalova İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 8 adet taşkın koruma tesisi ile 12 yerleşim yeri ve 1 467 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 1 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri İle Toprağımız Daha Kıymetli
Son 19 yılda, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Yalova’da 1 adet iş tamamlanarak toplam 16 bin 910 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Yalova ilinde 2 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.

Yalova’ya Memba Kalitesinde İçme suyu Sağlıyoruz 
Yalova’da son 19 yılda tamamladığımız içmesuyu tesisleri ile 26 Bin 234 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 13 milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz.’ dedi.
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.


 

Yukarı

Sayfayı Paylaş