İHH REKLAM
 
Ana Sayfa > SAĞLIK

Prof. Dr. Ahmet Selçuk Can Diyabet'e Dikkat Dedi
12 Kasım 2013
Yalova Üniversitesi Termal Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Selçuk Can 14 Kasım Dünya Diyabet Günü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Prof. Dr. Ahmet Selçuk Can 14 Kasım Dünya Diyabet Günü ile İlgili Çalışması

Yalova Üniversitesi Termal Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Selçuk Can 14 Kasım Dünya Diyabet Günü ile ilgili nasıl başladığından diyabetin belirtilerine, diyabet teşhisinin nasıl konulacağından tedavi yöntemlerine kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ NASIL BAŞLADI ?

1921 yılında Dr. Frederick Grant Banting ve Charles Herbert Best pankreası ameliyat ile çıkarılan köpeklere, sağlıklı köpeklerin pankreaslarının Langerhans adacıklarından hazırladıkları ekstreyi vererek tüm diyabet belirtilerinin ortadan kalktığını göstermişlerdir. Sonrasında Banting, Best ve diğer meslektaşları Toronto Üniversitesinde domuz pankreasından insülin hormonunu ayırıp saflaştırmayı başardılar. Bu uğraşları sonucunda insülin enjeksiyonunun yolu açılmış oldu ve ilk hasta 1922 yılında tedavi edildi. Bu buluşları için Banting ve laboratuvarın yöneticisi olan John James Richard Macleod’a 1923 yılında Nobel Tıp Ödülü verildi. Banting ve Best insülin üretim yöntemi ile ilgili olarak aldıkları patent için para talep etmediler ve insülinden maddi kazanç elde etmeye çalışmadılar. Bu şekilde para hırsı olmadan insanlığa hizmet düşüncesindeki yaklaşımlarının sonucunda insülin üretimi ve tedavisi hızla tüm dünyaya yayıldı. Banting’in doğum günü olan 14 Kasım tarihi “Dünya Diyabet Günü” olarak kutlanmaya başlandı ve Diyabet Camiası tarafından Banting bu şekilde onurlandırıldı.
 
DİYABET BELİRTİLERİ NELERDİR ?
 1. Sık ve bol idrar yapma
 2. Çok susama ve neticesinde fazla su içilmesi
 3. Çok yemek yeme
 4. Kilo kaybı veya nedensiz kilo artışı
 5. Ağız kuruluğu
 6. Yorgunluk
 7. Vücuttaki yaraların geç iyileşmesi
 8. Kuru ve kaşıntılı cilt
 9. Sık geçirilen enfeksiyonlar
 10. Bulanık görme
 
DİYABET TEŞHİSİ NASIL KONULUR ?

            Diyabetin en sık belirtisi hiçbir belirti olmamasıdır. Check-up yani tamamen kontrol amaçlı testler esnasında kişiye diyabet teşhisi konabilir. Hastalar dikkatle sorgulandığında ağız kuruluğu, halsizlik, yemek sonrası yorgunluk ve uyuklama, kilo alma, çok idrara çıkma gibi belirtilerden bahsedebilirler. Hipoglisemi yani ani şeker düşmeleri, ileri yaşlarda çıkacak diyabetin habercisi olabilir. Obezite sorunu olan birçok kişide insülin direnci çıkabilir. Prof. Dr. Ahmet Selçuk Can zayıflamak için bize başvuranlara mutlaka insülin direncini ölçen testler yapılması gerektiğini ve gerek görülürse şeker yükleme testi uygulanmasını söyledi. İnsülin direnci ileriki yıllarda şeker hastalığına çevirebilir. Normal bir insanın kandaki glikoz düzeyi açlıkta 70 - 100 mg/dl arasındadır. Aşağıdaki durumlarda diyabet tanısı konulur.
 1. Açlık kan şekerinin 126 mg/dl üzerinde olması
 2. Rastgele mesela yemekten herhangi bir zaman sonra toklukta ölçülen kan şekerinin 200 mg/dl üzerinde olması ve kişide yüksek şeker belirtilerinin olması
 3. Şeker yükleme testinin ikinci saatinde kan şekerinin 200 mg/dl üzerinde olması
 4. Son üç aylık şeker ortalamasını gösteren HbA1C testinin sonucunun %6.5 ve üzeri olması. HbA1C değeri %5.8 altı olması normal, %5.9-6.4 arası olması sınırdadır.
 5. Hastadan veya laboratuvardan kaynaklı hatalar olabileceği göz önünde tutularak bu testlerin iki ayrı günde bozuk çıkması ile diyabet teşhisi konulur.
 
         Dünya Sağlık Örgütü 2005 ile 2030 arasında diyabete bağlı ölümlerin ikiye katlanacağını öngörmektedir. Sağlıklı beslenme, düzenli spor, normal kiloda olmak, sigarayı terk etmek tip 2 diyabet gelişimini önler veya geciktirir.
 
DİYABET HAKKINDAKİ BAZI GERÇEKLER:


Diyabet vakalarının yaklaşık %5’i çocukluk ve adolesan çağında ortaya çıkan tip 1 diyabet, %95’i erişkin dönemde ortaya çıkan tip 2 diyabettir.
 1. Bunların üçte biri diyabetli olduğundan haberdar değildir.
 2. Ülkemizdeki diyabet görülme sıklığının önümüzdeki yıllarda daha da artması beklenmektedir.
 3. Diyabet ilk beş ölüm sebebinden biridir.
 4. Ülkemizde diyabet ve buna bağlı komplikasyonların tanısı, tedavisi, bakımı ve rehabilitasyonuna her yıl 5 milyar Avro harcandığı tahmin edilmektedir.
 5. Hem tip 1, hem de tip 2 diyabette doğru zamanda başlanan etkili tedavi, bakım ve izlem diyabetten kaynaklanan ölümleri ve maliyetleri azaltabilir.
 6. Diyabet hastalarının yarısı kalp ve damar hastalıklarından ölür.
 7. Diyabetik retinopati yani şekerin gözün retina tabakasında yaptığı tahribat en sık körlük nedenidir. Diyabet teşhisinden 15 yıl sonra şeker hastalarının %2’si kör olur, %10’unda ağır görme bozukluğu gelişir
 8. Böbrek yetmezliğinin en sık sebebi diyabettir. Diyabetlilerin %10’u böbrek yetmezliğinden ölür.
 9. Diyabetik nöropati diyabetlilerin yarısını etkiler ve yükselen kan şekerinin sinirlerde tahribatı ile olur. Diyabetik nöropati ve damar bozukluğu ayaklarda iyileşmeyen yaralara sebep olur.
 10. Diyabetli bir kişinin ölme riski aynı yaştaki diyabeti olmayan bir kişinin ölme riskinden iki kat daha fazladır.
 
En son 2010 verilerine göre Türkiye'de 35-70 yaş aralığında diyabet oranını yüzde 15 olarak tespit etmiştir. Türkiye'de 35-70 yaş aralığındaki nüfusun yüzde 52'sinin obez ve yüzde 34'ünün fazla kilolu olduğu bulunmuştur. Normal kilosunda bulunanların oranı ise sadece yüzde 13,6’dır. Metabolik Sendrom Derneği’nin bu araştırmada bulduğu en çarpıcı bulgu diyabet oranındaki artış. Ayrıca pre-diyabeti olan, yani gizli şekeri veya tıp dilindeki adıyla 'glikoz tolerans bozukluğu' oranının yüzde 9,6 olduğu ortaya çıktı. Yani toplamda diyabeti ve pre-diyabeti olan kişilerin oranı yüzde 24-25'lere varıyor. 35 yaş üstü 4 kişiden birinin kan şekeri bozuk. Her 4 diyabetliden 3'ü kan şekerini kontrol edemiyor. Diyabet sıklığın 60 yaşından sonra yüzde 30'lar civarında. Diyabet görülme sıklığı kentlerde köylere göre yüzde 2 oranında daha fazla olrak tesbit edilmiştir.
 
Türkiye'de diyabet hastaları üzerine yapılan anket çalışmalarında Türkiye'de teşhisi konulmuş hastaların yüzde 68'i düzenli tedavi görürken, yüzde 32'lik kısmının düzenli ilaç kullanmadığı bulunmuştur. Bu durum genelde hastaların diyabetli olduklarını kabul etmemesinden ve şeker hastalığını önemsiz görmelerinden kaynaklanıyor. Diyabet hastaları en çok körlük, diyaliz, böbrek sorunları, obezite, kalp hastalığı ve iyileşmeyen yaralardan korkuyorlar. Ayak kesilmesi ve iyileşmeyen ayak yaraları şeker hastalarının adeta korkulu rüyası konumundadır. Hastalar hastalıkları nedeniyle verimli çalışamadıklarından ve işe gidemediklerinden şikâyet ediyor. Bu durum gelir kaybı ile sonuçlanıyor.
 
DİYABETİN UZUN DÖNEM KOMPLİKASYONLARI

Uzun süredir diyabet ile yaşayanlar gözlerinde, böbreklerinde, sinirlerinde ve ayaklarında problemlerle karşılaşabilirler. Bu problemlere diyabetin uzun dönem komplikasyonları denir. Tıp dilinde retinopati, nefropati, nöropati ve diyabetik ayak olarak adlandırılır. Bu komplikasyonların gelişmesi diyabet sürenizin ne kadar uzun olduğu ile bağlantılıdır. Kan şekeri kontrolünün sağlanamaması uzun dönem komplikasyonların gelişimini kolaylaştırır.
 
HİPOGLİSEMİ NEDİR?
 1. Kan şekerinin 70 mg/dl altına düşmesi olarak tanımlanır.
 2. Bazı diyabetliler kan şekerleri 70mg/dl'nin üzerinde olsa da hipoglisemi belirtileri yaşayabilirler. Bu durum yüksek kan şekerine bünyesi alışmış öneğin kan şekeri hep 220-240 seyreden şeker hastalarında görülür. Bu hastaların kan şekeri aniden çok normal bir değer olan 100’e düşünce hipoglisemi yani düşük şeker belirtilerini hissederler.
 
HİPOGLİSEMİ BELİRTİ VE BULGULARI

Terleme
Titreme
Çarpıntı
Solgunluk (Soluk cilt)
Dudakta ve dilde karıncalanma
Sinirlilik
Açlık hissi
Konsantrasyon güçlüğü
Konuşma bozukluğu
Davranış değişikliği
Bulanık görme
Taşikardi
Oryantasyon bozukluğu
Bilinç kaybı
 
ORAL ANTİ DİYABETİK İLAÇ TEDAVİSİ

            Tip 2 diyabetli bir hastanın tedavisine, öncelikle diyet ve egzersiz ile başlanır. Eğer hastanın, kan şekeri bu şekilde kontrol altına alınamıyorsa, oral antidiyabetik olarak bilinen ağızdan alınan şeker düşürücü haplar kullanılmaya başlanır. Böylece hasta, diyet ve egzersiz ile yapmış olduğu tedaviye ağızdan alınan şeker düşürücü haplar ilave edilerek devam eder. Kan şekeri kontrolü haplarla da sağlanamıyorsa vakit kaybetmeden insülin tedavisine başlamak gerekir. Aksi halde şeker vücutta tahribat yapar.
 
İNSÜLİN TEDAVİSİ
İnsülin, vücudumuzda pankreastan salgılanır. İnsülin sayesinde hücrelerimiz kandaki şekeri (glikoz) kullanabilir ve enerji üretebilir. İnsülin tedavisinin amacı sağlam pankreasa benzer biçimde vücuda insülin sağlayabilmektedir. Normalde gün içinde az miktarda insülin sürekli olarak salgılanmaktadır. Yemeğe başlarken ve yemek yendikten hemen sonra ise, besinlerle alınan glikozu dengelemek için daha fazla insüline ihtiyaç vardır. İnsülin hücre zarındaki reseptörlere bağlanarak onları aktif hale getirir ve hücrelerin şekere olan kapılarını açar, böylece şekerin hücre içine girmesini sağlar. İnsülin hap ya da tablet şeklinde kullanılmaz. İnsülin, özel insülin enjektörüyle cilt altı dokuya enjekte edilir, sıvı halde bulunur.
Tip 1 diyabetlilerin hepsi ve tip 2 diyabetlilerin bir kısmında vücuda dışarıdan insülin verilerek yükselen kan şekerinin normal değerlere indirilmesine çalışılır. Tedavisiz hastalarda yüksek kan şekeri organlara çeşitli hasarlar verebilmektedir. Bu nedenle doktorunuz tarafından seçilmiş insülin dozu ve tipinin oluşturduğu tedaviye uymanız önem taşımaktadır.
 
HANGİ HASTALARDA İNSÜLİN TEDAVİSİ YAPILIR
 1. Tüm tip 1 diyabetli hastalara hayat boyu insülin tedavisi yapılmak zorundadır.
 2. Ağızdan şeker düşürücü ilaçlarla kan şekeri kontrolü sağlanamayan Tip 2 diyabetliler.
 3. Akut metabolik komplikasyon örneğin koma gelişmiş hastalarda ister Tip 1 diyabet, ister Tip 2 diyabet olsun insülin tedavisi başlanır.
 4. Akut stres, kaza, yanık gibi travma durumlarında,
 5. Cerrahi girişim yapılacak tüm diyabetliler,
 6. Önceden diyabet hastası olan ve daha sonra gebe kalan şeker hastaları,
 7. Hamilelikte ilk defa diyabeti ortaya çıkıp diyet ile kan şekeri kontrol altına alınamayanlar.
 8. Retinopati, nöropati, diyabetik ayak ve nefropati gibi komplikasyon gelişen diyabetliler.
 9. Pankreası herhangi bir nedenle ameliyatla alınmış olanlar.
 
YENİ GELİŞTİRİLEN TEDAVİLER
            Pankreasın organ olarak transplantasyonu, sadece pankreastaki insülin üreten beta hücrelerinin saflaştırılıp transplantasyonu, insülin pompası son yıllarda araştırılan ve günlük uygulamaya giren yeni metotlardır.


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SAĞLIK Haberleri

Başlık Tarih
 
Herkes engelli adayıdır09 Mayıs 2019
Altınovada Et ve yufka reyonlarına denetim09 Mayıs 2019
​ÖZEL EĞİTİM KAMPÜSÜ BİTİYOR09 Mayıs 2019
Fırın ve aktarlar denetlendi08 Mayıs 2019
İlaçlama devam ediyor29 Nisan 2019
Pedallar Yalova'da Yeşilay için çevrildi29 Nisan 2019
Kansere dikkat çektiler15 Nisan 2019
KANSER İÇİN YÜRÜDÜLER08 Nisan 2019
YALOVA'DA ÖZEL ÇOCUKLARDAN FARKLI ETKİNLİK03 Nisan 2019
OTİZM İÇİN KÖRFEZİ GEÇTİ02 Nisan 2019
LİMAK 'TAN YEŞİLAY 'A DESTEK28 Mart 2019
HASTAYA MOTOSİKLET AMBULANS YETİŞECEK25 Mart 2019
ARMUTLU DOKTOR BEKLİYOR22 Mart 2019
SALMAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINI UNUTMADI14 Mart 2019
Başkan Oral meslektaşlarını unutmadı14 Mart 2019
TIP BAYRAMINI KUTLADILAR13 Mart 2019
MİNİK ÖĞRENCİLER SIFIR ATIĞI ÖĞRENİYOR12 Mart 2019
Yeşilay’ın Hızına Yetişilmiyor09 Mart 2019
ÇİFTLİKKÖY’DE BİTKİSEL ATIK YAĞ UYGULAMASI YAYILIYOR08 Mart 2019
MERVE KİCKBOKS’TA TÜRKİYE ŞAMPİYONU07 Mart 2019
Yeşil Mikrofon Okullara Misafir Oluyor06 Mart 2019
SOSYAL SORUMLULUKTA TRAFO ETKİSİ 06 Mart 2019
Vefa Salman ameliyat oldu03 Mart 2019
Yeşilay gönüllüsü olmalıyız01 Mart 2019
İLAÇLAMA DEVAM EDİYOR23 Şubat 2019
BAĞIMLILIKLA MÜCADELEYE DEVAM17 Şubat 2019
​Yeşilay Haftayı Dolu Dolu Bitirdi16 Şubat 2019
Sağlıklı Nesil yarışması başlıyor14 Şubat 2019
Kanserle mücadelede Moral gerek07 Şubat 2019
Yeşilay Eğitimleri Başlayacak07 Şubat 2019
Ali Ço Kanser hastalarına moral verdi06 Şubat 2019
Sağlık Taramasından geçtiler06 Şubat 2019
Yeni Hastanemizde Onkoloji Bölümü de Olacak05 Şubat 2019
Bağımlılıkla Mücadeleye Çağırıyorlar04 Şubat 2019
Zabıta fiyat kontrolünde01 Şubat 2019
YEDAM AÇILIŞINA ERDOĞAN GELECEK28 Ocak 2019
ENGELSİZ BİR DÜNYA İSTİYORUZ25 Ocak 2019
HASTA VERİMLİLİĞİ GERÇEKLEŞTİ23 Ocak 2019
HASTANEDE MASA BAŞI TATBİKATI24 Ocak 2019
60 KİLOMETRE PEDAL ÇEVİRDİLER23 Ocak 2019
Hastane temelini Cumhurbaşkanı Erdoğan atacak12 Ocak 2019
LOGOSUZ ÜRÜNLER KANTİNDE SATILAMAYACAK07 Ocak 2019
112 'yi MEŞGUL ETME YAŞAMA YOL VER04 Ocak 2019
TÜTÜN BAĞIMLILIĞINA SIRA DIŞA EYLEM29 Aralık 2018
YASKİ KIŞ BAKIMI YAPTI29 Aralık 2018
Tügvalı gençler huzurevinde27 Aralık 2018
HIFZISSIHHA KURULU TOPLANDI27 Aralık 2018
BAĞIMLILAR İÇİN YEDAM AÇILIYOR25 Aralık 2018
SANAL ALEMDEN UZAK DURSUNLAR19 Aralık 2018
KIŞINDA İLAÇLIYORLAR14 Aralık 2018
Sıfır Atık eğitimi devam ediyor11 Aralık 2018
EŞ ZAMANLI KAN BAĞIŞLADILAR11 Aralık 2018
1 Aralık Dünya AIDS Günü02 Aralık 2018
Hastaya 5,5 dakikada gidiyoruz05 Aralık 2018
YTSO burs vermeye devam ediyor03 Aralık 2018
ENGELLİLERİN YANINDAYIZ03 Aralık 2018
ENGELLERİ KALDIRALIM03 Aralık 2018
FARKLILIKLARI SEVGİYE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ 03 Aralık 2018
Engelliler bizim bir parçamızdır03 Aralık 2018
Kaşıkçı Sağlık Müdürü oldu30 Kasım 2018
TEMA'DAN YASKİ 'YE DESTEK28 Kasım 2018
ATIK SUYUMUZU YALKİM OSB TEMİZLEYECEK27 Kasım 2018
Çocuk Gözüyle Engelsiz Bir Dünya21 Kasım 2018
İlk yardım eğitimleri aldılar21 Kasım 2018
SIFIR ATIK PROJESİ’NE BELEDİYEDEN TAM DESTEK08 Kasım 2018
TEMAD’DAN ATAKENT HASTANESİNE ZİYARET07 Kasım 2018
Çiftlikköy'e 2 Psikolog bakıyor26 Ekim 2018
Belediyeden felçlilere destek24 Ekim 2018
Okula engelli yolu yapıldı23 Ekim 2018
Üniversiteliye psikolojik eğitim11 Ekim 2018
SIFIR ATIK PROJESİ BAŞLADI11 Ekim 2018
Temiz okullar Bayraklarını aldı05 Ekim 2018
CEREBRAL PALSY HATIRLATILDI04 Ekim 2018
Süt ve ürünleri mutlaka tüketilmelidir30 Eylül 2018
BELEDİYE ÇÖPÜ AYRIŞTIRDI28 Eylül 2018
​Orman İşletme personeli Kan Bağışladı25 Eylül 2018
ALZHEİMER BÜYÜK SAĞLIK SORUNU OLACAK22 Eylül 2018
RUGBY MİLLİ TAKIMI YALOVA'DA19 Eylül 2018
İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR18 Eylül 2018
PSİKOLOJİK DANIŞMAN ÇETİN GÖREVE BAŞLADI17 Eylül 2018
LİMAK ENERJİ ÇEVRE TİMİ’NDEN ÖZEL PROJE16 Eylül 2018
BELEDİYE ÇÖP TOPLAMAYA DAVET EDİYOR12 Eylül 2018
AK Gençler Araştırmayı temizledi10 Eylül 2018
DEVLET AKUPUNKTUR HACAMAT İLE ŞİFA VERİYOR07 Eylül 2018
​SAĞLIKLI KİLO KAYBI İÇİN ARA ÖĞÜNLERİNİZİ ATLAMAYIN29 Ağustos 2018
400 Yeşilay gönüllüsü birlik oldu13 Ağustos 2018
HACI ADAYLARI AŞI OLMAYI UNUTMAYIN06 Ağustos 2018
5 BİN 188 KİŞİYE SAĞLIKLI YAŞAM EĞİTİMİ VERDİK03 Ağustos 2018
​KALDIRIMLAR SABUNLA YIKANIYOR03 Ağustos 2018
Yalova Sağlık Turizm Merkezi olmalıdır31 Temmuz 2018
AKASYA PARKINDA SORUN YOK20 Temmuz 2018
AKASYA PARKINDA DENİZE GİRMEYİN13 Temmuz 2018
KAYTAZDERE TEMİZLENDİ04 Temmuz 2018
Altınova Hastanesinde statü değişikliği23 Haziran 2018
HACAMAT VE SÜLÜK İLE TEDAVİ POLİKLİNİĞİ AÇILDI02 Haziran 2018
Altınovayı karış karış gezdi01 Haziran 2018
SİGARAYI BIRAK, KALBİNİ KORU30 Mayıs 2018
Gluten Yok Hayat Var11 Mayıs 2018
BAŞKAN SALMAN ECZANE VE HASTANELERİ ZİYARET ETTİ13 Mayıs 2018
Hemşirelerin Sorunları Çözülmelidir14 Mayıs 2018
ATAKENT BÖLGENİN EN GÜZEL HASTANESİ OLACAK08 Mayıs 2018
TÜGVA’dan Türk Kızılayı’na destek04 Mayıs 2018
YILIN EBESİ ÖZATAR OLDU21 Nisan 2018
KANSER TOPLUMU ETKİLEYEN HASTALIKTIR04 Nisan 2018
TEKVANDOCULAR TURNUVADAN MADALYA İLE DÖNDÜ03 Nisan 2018
​Altınova Hastanesine çok özel ziyaret 14 Mart 2018
ÇÖLYAK MUTFAĞI HİZMETE DEVAM DİYOR25 Şubat 2018
YALOVA DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMLİĞİNE AVCI ATANDI06 Şubat 2018
Yalova'da Kanser artıyor06 Şubat 2018
Yedem'i Yalova'ya açacağız22 Ocak 2018
112 Acil Cumhuriyet meydanında20 Ocak 2018
Altınova Devlet Hastanesi yatan hastayada bakacak05 Aralık 2017
Başkan Aydın Yeşilay Kongresinde30 Kasım 2017
Kan Bağışı Kampanyasına Yoğun İlgi30 Ekim 2017
Otizm'lilerin Ailelerine Yaklaşım Eğitimi24 Ekim 2017
Diyabet eğitimleri devam ediyor29 Eylül 2017
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ETKİLİ İLETİŞİM26 Eylül 2017
EVDE BAKIM İÇİN 15 EKİP GELİYOR25 Eylül 2017
Altınova'da Sağlıklı Yaşam İçin Yürüdüler24 Ağustos 2017
Uyku Polikliniği 500 hastaya hizmet verdi01 Ağustos 2017
YEŞİLAY’DAN VELİLERE ÖNERİ20 Haziran 2017
Altınova Hastane müdürüne ziyaret18 Haziran 2017
YEŞİLAY’DAN VELİLERE TAVSİYE13 Haziran 2017
LENF ÖDEMLERİNE DİKKAT13 Haziran 2017
BELEDİYE 24 SAAT İLAÇLIYOR13 Haziran 2017
EPİDURAL KANAMADA ERKEN MÜDAHALE ŞART10 Haziran 2017
ATIK YAĞ GETİRENE HEDİYE VAR10 Haziran 2017
BELEDİYE SİNEKLER İLE MÜCADELE EDECEK06 Haziran 2017
ORGAN BAĞIŞINDA YALOVA BİRİNCİ OLDU02 Haziran 2017
OBEZİTE SAYISI ARTIYOR25 Mayıs 2017
ŞEKER HASTASINA VAKUM TEDAVİSİ UMUT OLDU25 Mayıs 2017
BUNU OKUMADAN SAKIN YURTDIŞINA ÇIKMAYIN17 Mayıs 2017
HEMŞİRE VE EBEYE ÖDÜL BAKAN AKDAĞ'DAN12 Mayıs 2017
YALOVA'DA SAĞLIK TURİZMİ İÇİN DÜĞMEYE BASILDI12 Mayıs 2017
YEŞİLAY YARIŞMASI BİRİNCİLERİNE ÖDÜL 28 Nisan 2017
BU PSİKOLOGA PARA VERMİYORSUN18 Nisan 2017
Şizofreni tedavisi TRSM 'de yapılıyor14 Nisan 2017
KARDİYOLOJİ SERVİSİ 24 SAAT ÇALIŞIYOR12 Nisan 2017
SAĞLIKLI DİŞLER, SAĞLIKLI NESİLLER05 Nisan 2017
OTİZM GÜNÜ UNUTULMADI04 Nisan 2017
D VİTAMİNİ İÇİN 5 DAKİKA DİREK GÜNEŞ IŞIĞI YETER03 Nisan 2017
KANSER DERNEĞİNDEN MOTİVASYON SERGİSİ01 Nisan 2017
ATAKENT HASTANESİ SAĞLIK DEVLERİ ARASINA GİRDİ01 Nisan 2017
Sivri Sineklere sıkı önlem25 Mart 2017
ALTINOVA YAŞLILAR İÇİN YÜRÜDÜ22 Mart 2017
HASTALARDAN EL ÜRÜNLERİ SERGİSİ21 Mart 2017
BAHÇELİEVLERE AİLE SAĞLIK MERKEZİ AÇILDI12 Şubat 2017
571 Kanser Hastasına Hizmet01 Şubat 2017
SİVRİSİNEKLE MÜCADELE BAŞLADI01 Şubat 2017
YALOVA'DA GEBE OKULU AÇILDI19 Ocak 2017
YALOVA BELEDİYESİ SİVRİSİNEKLE MÜCADELEYİ DEĞİŞTİRDİ17 Ocak 2017
YALOVA'DA 768 HASTA EVİNDE TEDAVİ EDİLDİ16 Ocak 2017
ŞAMPİYONLAR YALOVA’DA BELLİ OLACAK 10 Ocak 2017
BAŞKAN SİLPAGAR’DAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA DESTEK09 Ocak 2017
MAÇ GELİRLERİ ŞEHİT AİLELERİNE TESLİM EDİLDİ29 Aralık 2016
ENGELLİLERİN HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ05 Aralık 2016
ÇİFTLİKKÖY BELEDİYESİ’NE 800 BİSİKLET26 Kasım 2016
DEVLET HASTANESİNDE HASTA YAKINLARINA MORAL FAALİYETLERİ01 Kasım 2016
BELEDİYEDEN ÜCRETSİZ PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETİ01 Kasım 2016
ÇINARCIK FİZİK TEDAVİDE YENİ DÖNEM19 Ekim 2016
VALİ YILMAZ SAĞLIKÇILARI TOPLADI15 Ekim 2016
PERSONELE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNİ ÖNLEMEK İÇİN EĞİTİM VERİLDİ14 Ekim 2016
AÇIK KALP AMELİYATI İLE 4 DAMAR DEĞİŞTİRİLDİ10 Ekim 2016
YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTEN BAKIM07 Ekim 2016
​DAHİLİ YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ 1 YAŞINDA04 Ekim 2016
Hergün 10 Bin Adım Yürüyüşü Düzenlendi05 Ekim 2016
YALOVA BELEDİYESİ KANATLI BÖCEKLERE SAVAŞ AÇTI30 Temmuz 2016
YALOVA'DA KALICI KALP PİLİ UYGULAMASI BAŞLADI01 Temmuz 2016
HASTANELER YAZ YOĞUNLUĞUNA HAZIR21 Haziran 2016
GÜNEŞ IŞINLARINA DİKKAT EDİN20 Haziran 2016
İŞARET DİLİ ÖĞRENDİLER SERTİFİKALARINI ALDILAR12 Mayıs 2016
DOĞUM YAPAN ANNELER TAKİPTE10 Mayıs 2016
4 YENİ AMBULANS TESLİM EDİLDİ09 Mayıs 2016
​YALOVA BELEDİYESİNDEN ENGELLİLERİN EĞİTİME ERİŞİMİNE BÜYÜK DESTEK02 Mayıs 2016
BENDE DUYMAK,GÖRMEK YÜRÜMEK İSTİYORUM28 Nisan 2016
BENİM HASTANEM BİSİKLET KAZANDIRDI15 Mart 2016
GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANACAKLAR DİKKAT21 Nisan 2016
SAĞLIK ORDUSUNA 4 AMBULANS DAHA KATILDI11 Nisan 2016
KANSER HASTALARI İLAÇLARINI YALOVADA ALABİLECEK03 Nisan 2016
OTİZM VE FARKINDALIK İÇİN YALOVADA YÜRÜDÜLER01 Nisan 2016
YOSKUN BİLEĞİNİ KUVEYTTE BÜKEMEDİ30 Mart 2016
YILIN DOKTORLARINA ÖDÜLLERİNİ BAKAN VERDİ30 Mart 2016
KUVEYT ENGELLİ MİLLİ TAKIMI YOSK İLE OYNAYACAK28 Mart 2016
HASTANELERDE YALNIZ KALMAYACAKSINIZ20 Mart 2016
MİLLETVEKİLİ FİKRİ DEMİREL ANJİYO OLDU18 Mart 2016
YALOVA'DA DİYABETTE BİR İLKE İMZA ATILDI18 Mart 2016
Altınovada Sağlıkçılara kutlama ziyareti15 Mart 2016
SAĞLIK SEKTÖRÜ KUTSAL MESLEKTİR13 Mart 2016
SAĞLIK ÇALIŞANLARINDA KÖK HÜCRE BAĞIŞI10 Mart 2016
YEŞİLAY HAFTASINDA ETKİNLİK YAĞMURU 01 Mart 2016
SİİRT VAKFI KAN BAĞIŞI YAPTI27 Şubat 2016
ÇİFTLİKKÖY’DE SAĞLIK SEMİNERİNE YOĞUN İLGİ24 Şubat 2016
ÇİFTLİKKÖY’DE SAĞLIK SEMİNERİNE YOĞUN İLGİ24 Şubat 2016
KEMOTERAPİ SERVİSİNDE HEDEF KALİTE25 Şubat 2016
ORGANLARI 2 HASTAYA UMUT OLDU24 Şubat 2016
DİŞ PROTEZLERİ ÖMÜR BOYU KULLANILMAZ17 Şubat 2016
Kaytazdere Belediyesinden Bayanlara Ücretsiz Pilates Kursu17 Şubat 2016
ÜCRETSİZ DİYABET EĞİTİMİ EDİYOR14 Şubat 2016
Yalova hastanelerinde 25.221 Ameliyat yaptık08 Şubat 2016
SİGARA DENETİMLERİ YETERSİZ09 Şubat 2016
Bu yiyecekler anne sütünü artırıyor02 Şubat 2016
KANSER SEMİNERİNE BÜYÜK İLGİ29 Aralık 2015
ÇİFTLİKKÖY’DE KANSER SEMİNERİ YAPILACAK25 Aralık 2015
Altınova Devlet Hastanesi hızla ilerliyor25 Aralık 2015
Rektörde Tıp Fakültesi için Sıkıntı Var15 Aralık 2015
Yalova Devlet Hastanesi'nde hijyen skandalı12 Aralık 2015
Ak Partiden yaşlılara sağlık desteği verdi12 Aralık 2015
Tekerlekli Sandalye ile Kullanılabilecek Engelli Parkı açıldı11 Aralık 2015
ÇİFTLİKKÖY’DE “ENGELSİZ KAFE” TAMAMLANDI10 Aralık 2015
112 Acil Hattı meşgul etmeyin09 Aralık 2015
Başkan Salman Hastane Projesini Masaya Yatırdı07 Aralık 2015
Sağlıklı Yaşam için 117 bisiklet dağıtıldı04 Aralık 2015
Yalova'lının ölüm nedenleri açıklandı22 Kasım 2015
SAĞLIK TURİZMİNE BBP DESTEĞİ GELDİ15 Kasım 2015
YALOVA SAĞLIK TURİZMİNİN BAŞINDA BİLE DEĞİL12 Kasım 2015
Kadın – Erkek – Toplum Konferansı Cuma Günü 11 Kasım 2015
Sağlık Çalışanlarına Saldırılar Protesto Edildi29 Ekim 2015
Türkiye ve Yalova için aday adayı oldum10 Eylül 2015
PAB ATLAS BEBEK İÇİN KAN VERDİ14 Ağustos 2015
Kaytazdere'de Ölen Hayvanda Kuduz Çıktı13 Ağustos 2015
Vali Cebiroğlu Bayramda hastaları ziyaret etti21 Temmuz 2015
Sağlıklı Kent Seçilen Yalova'nın 6. Faz Üyelik Sunumu Yapıldı08 Temmuz 2015
YALOVA BELEDİYESİNE BÜYÜK ONUR11 Haziran 2015
Acil Durum Müdahale Gemisi Türkiye'nin Gururu Oldu28 Mayıs 2015
YALOVA BELEDİYESİNDEN EMEKLİLERE GÖZ DESTEĞİ24 Mayıs 2015
Engelllilerin Şarjı Bitmeyecek14 Mayıs 2015
Yalova Hastanesi Diyabet Okulu Açtı14 Mayıs 2015
YALOVA’YA HİZMET VE YATIRIM AKACAK12 Mayıs 2015
YALOVA'DA TANI KONDU DOMUZ GRİBİNDEN CAN VERDİ06 Mayıs 2015
SAĞLIK BAKANI MÜEZZİNOĞLU YALOVA'YA GELİYOR03 Mayıs 2015
YALOVA REZİDANS KALİTESİNDE HASTANEYE KAVUŞUYOR02 Mayıs 2015
BAŞKAN SİLPAGAR HASTANE BİNASINI İNCELEDİ24 Nisan 2015
YALOVA HASTANESİNDE UZMAN DOKTORU SAYISI ARTTI16 Nisan 2015
7 AMBULANS YALOVA'DA HİZMETE GİRDİ15 Nisan 2015
Doktor Oral´dan Meslektaşlarının Bayramını Kutladı13 Mart 2015
DEVLET SON KEZ UYARDI :ECZANE DIŞINDA İLAÇ SATMAK YASAK11 Mart 2015
HASTANE ÇALIŞANLARI İŞARET DİLİ ÖĞRENİYOR23 Şubat 2015
Özel Bakım İsteyen Çocuklar için Cinsel Gelişim ve Tacizden Korunma Semineri Verildi18 Şubat 2015
BAKANLIK YALOVA'YA 7 AMBULANS GÖNDERİYOR09 Şubat 2015
DEVLET HASTANESİNDE SAĞLIKTA BİR İLK YAŞANDI 01 Şubat 2015
Beyaz Baston Körler Haftası Unutulmadı07 Ocak 2015
ENGELSİZ KENT BULUŞMASI GAZİANTEPTE GERÇEKLEŞTİ04 Aralık 2014
Başkan Salman “Engelli Bir Arkadaşım Olsun” Projesine Destek Verdi21 Kasım 2014
90’LI YILLARDA YALOVA'DA KEMOTERAPİ BÖLÜMÜ VARDI18 Kasım 2014
SALMAN: “HASTANE İÇİN DÜĞMEYE BASTIK”11 Kasım 2014
GDO'lu Gıdalar Kansere Neden Oluyor06 Kasım 2014
ÇİFTLİKKÖY 112 İSTASYONU GÖREVE BAŞLADI27 Ekim 2014
YALOVA BELEDİYESİ ATIK YAĞLAR TOPLUYOR21 Ekim 2014
ÇEKUD "Sofrada Sıfır Artık" Kampanyasına Destek İstedi19 Ekim 2014
ÇİFTLİKKÖY BELEDİYESİ ATIK YAĞ DÖNÜŞÜMÜNÜ BAŞLATTI15 Ekim 2014

Anasayfa | KÜNYE | İLETİŞİM | Gazeteler
CH