İHH REKLAM
 
Ana Sayfa > GENEL

PEYGAMBERİMİZ BU MANZARAYI GÖRSE NE DERDİ
05 Mart 2020
“Hazreti Peygamberi Yeniden Düşünmek ve Şehadet” konulu konferans, büyük bir katılımla gerçekleştirildi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasin Pişgin:
 
“Peygamberimiz, Müslümanların
bugünkü haline acaba ne derdi?”
 
Karamürsel Alp Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen “Hazreti Peygamberi Yeniden Düşünmek ve Şehadet” konulu konferans, büyük bir katılımla gerçekleştirildi.
 
Konferansa konuşmacı olarak katılan Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasin Pişgin, “Peygamber Efendimiz mübarek başını kaldırdığında bu kadar Müslüman kardeşini göğüsleyen bu topraklara ne derdi? Öte yandan, Hz. İsa’nın resminin bulunduğu bir tabloya utanmadan 500 milyon Doları verip; Peygamberin soyundan olmakla övünen O cahile, O iblis suratlıya ne derdi?” diye konuştu.
 
KUR’AN TİLAVETİYLE BAŞLADI
Karamürsel Alp Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen “Hazreti Peygamberi Yeniden Düşünmek ve Şehadet” konulu konferans, Karamürsel Belediyesi Kültür Merkezinde büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Program, İzmit Fevziye Camii İmam hatibi Faruk Çoban’ın Kur’an Tilavetiyle başladı. Ardından Yekta Tok tarafından Ufka Yolculuk Bilgi Yarışması hakkında bilgi verildi.
 
UFKA YOLCULUK BİLGİ YARIŞMASI
Konferans öncesi Ufka Yolculuk Bilgi Yarışması hakkında bilgi veren Yekta Tok, “Kaybedeni olmayan yarışma, İlk, Orta ve Lise Öğrencileri için Bilgi ve Kültür Yarışması Ufka Yolculuk sınavı, 29 Mart’ta olacak. Ülke genelinde ve il genelinde birbirinden güzel hediyeler sizleri bekliyor. Türkiye merkezi ödül töreni bu yıl 18 Nisan’da Kocaeli Kongre Merkezi’nde yapılacaktır. Karamürsel Ödül Töreni ise 21 Nisan’da yapılacaktır.
Amacımız; Okuyan, Düşünen, Araştıran ve Öğrendiklerini Hayata Geçiren Bireylerin Yetişmesi. Karamürsel İlçemizde öğrencilerimiz yoğun ilgi göstermiş olup kayıtlarımız bini aşmış durumdadır. Ufka yolculuk Karamürsel temsilcimiz Sayın Sürmeli Gökçe Beyefendi ve ekibine, duyarlı öğrenci ve velilerimize teşekkür ediyor, son bir gayret bekliyoruz. Programın sonunda da kayıt olmayan öğrencilerimiz kayıt olup yarışma kitaplarını temin edebilirler” dedi.
 
ÇALIŞMALARI ANLATTI
Yekta Tok’un ardından kürsüye gelen Karamürsel Alp Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İdris Ay dernek çalışmaları hakkında bilgi verdi. İdris Ay yaptığı konuşmada, “Derneğimiz olarak düzenlemiş olduğumuz konferanslar, seminerler, izcilik ve çevre faaliyetleriyle Kritik ve Analitik Düşünebilen, kültürel değerlerimize bağlı, yüksek ahlak ve çevre bilincine sahip insanlardan oluşan bir toplumun oluşmasına çalışıyoruz.
 
“MİLLETİMİZE BAŞI SAĞOLSUN”
Regaip Kandilinde 36 şehidimizin olması, hocamızın da önerisiyle konferansımızın konusu ‘Hazreti Peygamberi Yeniden Düşünmek ve Şehadet’ olarak değiştirmiş bulunmaktayız. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum. Programın hazırlanmasında katkıda bulunan Karamürsel Belediyesine ve sponsorlarımıza, programımıza göstermiş olduğunuz yoğun ilgiden dolayı sizlere de Dernek Yönetim Kurulu adına teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.
 
“KALPTE CEVAP BULMALI”
Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasin Pişgin, ‘Hazreti Peygamberi Yeniden Düşünmek ve Şehadet’ konusunu ele aldığı konferansta şöyle konuştu: “Bir çocuğun sesini duyduğunda namazını kısa kesen Allah Resulü, Başını kaldırdığında İslam Coğrafyasının her yanından çocukların ağladığını, çığlıklar attığını duysa ne der Peygamberimiz? Bu acı sorunun cevabı Müslüman’ın kalbinde cevap bulmalı. Bu cevap bulmadan; elbette ki suyu kaç yudumda içtiğin önemlidir orada Peygamberin Sünneti vardır, yemekte nasıl oturduğun önemlidir, sağ ayağının üzerine yatmak önemlidir. Ama asıl külli sünnet, Peygamber Efendimiz (S.A.V)’den aldığımız mefkûreyi bu çağda nasıl tatbik edeceğimiz, duruşumuzun, durumumuzun nasıl tesir ve tayin edeceği asıl sünnet budur. 
 
“EFENDİMİZ BU MANZARAYI GÖRSE NE DERDİ?”
Peygamber Efendimizin yanına geldiler.  Biz sana Mekke’nin anahtarını verelim, en güzel kızlarımızla evlendirelim, sana ne istiyorsan altınlar, gümüşler başkanlıklar verelim yeter ki davandan vaz geç dediklerinde demişti ki, ‘Benim sağ elime güneşi, sol elime ayı koysanız ben bu davadan vazgeçmem” demişti Peygamber Efendimiz.  Bugün mübarek başını kaldırsa kendisinin soyundan gelen zümrelere baksa; onların bir eline petrolü, bir eline doğalgazı, bir eline altını, bir eline gümüşü, bir eline Euro’yu, bir eline Dolar’ı koydular da Ümmet Peygamberin yolundan caydı, kaydı, saptı. Efendimiz bu manzarayı görse ne derdi?
 
“HİÇ KİMSENİN RAHAT UYUMAYA HAKKI YOK”
Bu sorunun cevabı kalplerde karşılık bulmadan hiç kimse rahat uyumamalı, hiç kimsenin rahat uyumaya hakkı yok. Denizler, kıyılara balıkları değil çocukları vururken, bir mülteci kampında bir çocuk, ‘Allah’ım bir an önce benim canımı al ki aç karnımı cennette doyurayım’ diye dua ederken hiç kimsenin bu dünyada rahat uyumaya hakkı yoktur. Hele Müslüman ise bu mümkün değildir. Bugün bütün Müslümanlar madde madde alıp eline Peygamberimizin, ‘benden değildir’ dediği hadisleri teker teker teşhis etmeli, tespit etmeli, tik atıp evet ya da hayır diye cevap vermeli. ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir. Müslümanın derdiyle dertlenmeyen bizden değildir. Bizi aldatan bizden değildir. Müslüman’a zulüm eden bizden değildir.’ Bizden değildir, değildir, değildir. Ölç, biç, tart. Peygamber Efendimiz (S.A.V)’i yeniden, külliyen, en derinden idrak etmenin asıl mahiyeti, manası budur.
 
“HEDEFLERİ ANADOLU’YU TARİHTEN SİLMEK”
Ne yapmam gerekiyor? 2 şey önereceğim. Bir, benim kendime nizam vermem, nizama ermem, artık bir çağı değiştirmem gerekiyor. Dün Regaip’ti. Rağbetimizi, ilgimizi, alakamızı, yönelişimizi, mefkûmemizi, evlerimizi değiştiren iki şey oldu. Kutlu bir yola girdik. Ramazan’da sonuçlanacak cennete giden bir yola girdik, bir dönüştü. Ve 36 şehit verdik. Ve öyle görülüyor ki aslında hedefleri; bu toprakları, vefanın, sadakatin, merhametin ana karası olan Anadolu’yu tarihten silip atmaktır onu gördük. Onun için yeniden bir yöneliş, yeniden bir diriliş hali gerçekleşmesi gerekiyor. Yeniden Peygamber Efendimizi en derinden idrak etmemiz ve karar vermemiz gerekiyor. İstikametimizi, duygularımızı, düşüncelerimizi, davranışlarımızı yeniden etüt etmemiz gerekiyor. Bu çok önemlidir. 
 
“SEN KİMSİN, BEN KİMİM?”
Varlığımızın derinliğindeki o sırrı, o ruhu yeniden keşfedip su yüzüne çıkartmamız gerekiyor. Varlığımızın derinliğindeki o ruhu yeniden tanımamız ve tanımlamamız gerekiyor. Sen kimsin, ben kimim? 15 Temmuz’da kolu, bacağı tankın altında kaldığında hastanenin yoğun bakımında kendisine ne hissediyorsun, bir pişmanlık var mı dendiğinde, ‘İki ayağım daha bir ayağım daha, bir kolum daha var, onlar da feda olsun’ diyen bu kadın, bu adam kim?
 
ŞEHİTLERİN SELVERLERİNDEN ASIM
Aklıma bir cümle geliyor. Asım. Asım’ın nesli. Çok duyduk bu kavramı. Şehitlerin Selverlerinden Asım. Kimmiş biliyor musunuz? Peygamberimizin ashabından birisi. Asım Bin Sabit. Bedir Gazvesi öncesi Peygamberimiz soruyor kendisine, ‘Asım, bunlar bizden kat kat fazlalar. Ne yapalım, nasıl bunlarla cenk edelim.”
 
Asım (Ra),demiş ki, ‘Ya Resulullah, oklarımız var, bitene kadar oklayalım. Taşlarımız var, kollarımız kopana kadar taşlayalım. Mızraklarımız var. Mızraklarımız kırılana kadar yarı yamacımıza kadar sokmayalım bunları. Sonra kılıcımızı kınından çekelim, kılıcımızı kınına bir daha sokmamak üzere ve onlarla elimizde kılıcımız lime lime olana kadar mücadele edelim. Namusumuzu, iffetimizi vermeyelim onlara.”
Peygamberimiz bakmış genç birisi. Tebessüm etmiş. Buyurmuş ki, ‘İşte mücadele ruhu budur.’
 
Aradan zaman geçmiş. Asım Bedir’de, Asım Uhud’da o kadar çok müşrikin canını yakmış ki, öyle bir Mücahit ki, Mekkeli müşrikler hırslarından, hınçlarından şöyle yemin ediyorlarmış, ‘Vallahi O Asım’a duyduğumuz nefret, kin ve gazap geçmeyecek. Onu yakalamadan, başını gövdesinden ayırmadan, kafatasını güneşte kurutup Onun kafatasında şarap içmeden içimizdeki bu nefret bu gazap geçmeyecek.’
 
“KIYASIYA BİR MÜCADELE”
Yemin ediyorlarmış böyle. Asım, bunları duymuş. Günlerden bir gün bazı Arap kabileleri Peygamber Efendimize gelmişler. Kendilerine İslamiyet’i öğretmek için bazı muallimler istemişler. Peygamberimiz de Sufha ashabından üzerlerine titrediği şu kadar sahabesini onlarla birlikte göndermiş. Yolda hain bir pusu, hain bir tuzak olmuş. Müşrikler; onlardan onlarca, yüzlerce daha kalabalıkla etraflarını sarmışlar. Ve kıyasıya bir mücadele başlamış. Bedir Gazvesi öncesi Peygamber Efendimize anlattığı gibi savaşmış Asım Bin Sabit.
 
“ALLAH’A YAPTIĞI DUA”
Müşrikler baş edemeyince uzaktan ok atarak Asım’ı şehit etmişler. Tarih kitapları diyor ki, mübarek başı yere düşmeden ellerini açtı ve Asım şöyle dua etti, ‘Allah’ım şimdi bunlar diyorlar ki; beni alacaklarmış, başımı keseceklermiş, kafatasımı güneşte kurutup içine şarap koyup içeceklermiş. Allah’ım; benim vücudum, benim namusumdur. Benim namusumu onların ayaklarının altında tarumar etme Allah’ım” diye dua etmiş ve başı öyle düşmüş. Şimdi siz İslami kaynakları açarsanız, tarih kitaplarına bakarsanız Asım kim diye sorarsanız, tarih kitapları size bir şey sorar, ‘Asım mı dedi. Hani şu Allah’ın na’şını korumak için arı sürüsünü gönderip müşrikleri yanaştırmadığı sonra bir yağmurun yağıp bir selin alıp na’şını götürdüğü, kimsenin bilmediği mefrun Asım Bin Sait’i mi soruyorsun?’ Tarih kitapları sana öyle söyler.
 
“BİZ, ASIM’IN NESLİYİZ”
Bir gün bir yerde anlattım bu hadiseyi gençlerden birisi dedi ki, ‘Hocam, yani sen şuna mı inanmamızı istiyorsun? Arılar, sahabeden bir zatın na’şını korumuş. Buna mı inanmamızı istiyorsun?”
 
Evet, ona inanmanı istiyorum. İnanmıyorsan lütfen git Fil Suresi’ni oku ki Allah nasıl kuşlarla, sürü sürü Ebabil Kuşlarıyla nasıl Beytullah’ı korudu git bak oku.
Damarlarımızda gezen kan, Asım’ın kanıdır. Biz, Asım’ın nesliyiz ve yolumuz şüheda yoludur. 
 
“ŞEHİDİN YOLUNDA, ÜLKÜSÜNDE SIM SIKI DURMALIYIZ”
36 şehit. Biz onların yolundayız. Evet, kalbimizde derin bir hüzün var. Tarih ondan dokunur bize. Ve şehit Milletin namusudur. Şehadet ondan dokunur bize. İçimizde derin bir hüzün var. Fakat hep hayal eder insan. Şöyle bir kapı açılsa şehidin halini görebilsek, duygu durumunun muhtarı olabilsek, içimize bir su serpilse, diye insan içinden geçirmeden de edemiyor.
 
Ama bir şey söyleyeyim, Allah haber veriyor, ‘Allah’ın yolunda öldürülenleri ölü zannetme. Bu bir zan, zannediyorsun, hayal ediyorsun. Öyle değil. ‘Allah’ın lütfundan, kendisine verdiği şeylerden dolayı seviniyormuş’ şehit. Ve şehidi sevindiren bir şey daha varmış. Haber geliyor demek ki, ‘Arkasından; dostlarının, yoldaşlarının, ülküdaşlarının, gardaşlarının o şehadet yolunda olmalarından Allah’ın istediği bir müddet sonunda kendileriyle Ahirette kavuşacak olmalarından dolayı da içlerinde tarifi mümkün olmayan bir mutluluk varmış.’
Sen, ben, O 36 şehidin yolunda, ülküsünde sım sıkı durduğumuz müddetçe Ona hüzün basmayacak, mutlu olacak. Şehit, asıl geride bıraktıkları onun çizgisinden saptığında ölür, hüznünden ölür, kahrından ölür.
 
15 TEMMUZ ŞEHİDİ TOLGA ECEBALI
Beni çok çok etkiledi Tolga Ecebalı. 15 Temmuz Şehitlerinden. Bir hadise anlatıldı. Vefat ettiğinde oturduğu o sokağın köşesindeki yaşlı teyze şehadetinden bir müddet sonra Tolga Ecebalı’yı rüyasında görmüş. Rüya bu ya bir bayrak direğinin önünde Ay Yıldızlı bayrağı göndere çekmiş ama henüz ipi bağlamamış, ipi elinde. O yaşlı teyze demiş ki, ‘Tolga, sen ölmedin mi?’ O kadar canlı. Demiş ki, ‘Hayır ben ölmedim. Bak bayrak elimde, ben nöbet tutuyorum, nöbetteyim, ölmedim.’
 
Sonra, ‘canım tatlı istedi. Bir tatlı olsa da yeseydik’ Rüya bu ya diyor rüyayı gören teyze, ‘ bir tabak tatlı uzattı. Ben de hemen Tolga’da tatlı istemişti diye o tabağı aldım ve Tolga’nın önüne uzattım. Bir tane aldı yedi, tutmaya devam ettim, devam et dedim. Hayır ben bir tane yiyorum dedi, fazla yemiyorum dedi. Sabah oldu, birkaç gün geçti. Ailesine gittim, bunu anlattığımda hıçkırarak ağladılar, çok mahzun oldular. Çok şaşırdım., niçin böyle oldu, niçin böyle ağladınız?’
 
ALGIMIZIN ÖTESİNDE BİR HAYAT
Demiş ki annesi, babası, ‘hiç kimsenin bilmediği bir hakikat vardı. Şehit olmadan önce birkaç aydır çok yoğun bir diş iltihabı, diş ağrısı çekiyordu Tolga. Ondan dolayı da biz kendisine tatlı ikram ettiğimiz zaman sadece bir tane yerdi, ikincisini yemezdi.’ Diyorlar.
Bunu yaşlı teyze bilmiyor. Zihninde o bilgiyi üretmesinin, doğurmasının imkânı yok. Demek ki o tecelli gerçekten şehidin hakikaten Allah’ın müjdelediği gibi diri olduğunu, algımızın ötesinde bir hayat yaşadığının bir göstergesi, bir ifadesi, bir ibaresi.
 
“NİZAM-I ALEM, NİZAM-I ADEM’DİR”
Onun için iki şey yapmamız gerekiyor. Bir; kendimize nizam vermek, düzen vermek, kendimize gelmek. Ve bu konuda takvayı öneriyorum. Recep Ayı takva ayıdır. Şaban Ayı takva ayıdır. Ramazan takva ayıdır. Aile efradınıza sahip olmanızı, bu mefkûreyi anlatmanızı öneriyorum. Adım adım, halka halka böylece ilerlememizi öneriyorum. Çünkü Nizam-ı Alem, Nizam-ı Adem’dir. Adem’e nizam veremeden aleme nizam vermeye imkan ve ihtimal yoktur.
 
İkincisi de nizama erdikten sonra nizam vermektir. Çünkü Allah bizi Kuran’da halife-i ruy-i zemin, halife-i arz olarak ifade etmiştir. Tek görevimiz Salih olmak değildir. Islah etmektir, ihva etmektir, rüşdi raşit ol demek değildir irşat etmektir, tam olmak değildir tamamlamaktır. Asıl vazife budur.
 
FANTOM SENDROMU
Miammar’da olma sebebimiz bundan sebeptir. Halep’te İdlib’de olmak bundan sebeptir. Afrika’da olma bundan sebeptir. Bizi, adaletlin ve asaletin simgesini anlayamayan anlayamaz. Dicle’nin kıyısında kalan kuzunun vebalini değil omuzlarında iliklerinde hisseden önemi anlayamayan bizi anlayamaz. Alın elinize buğday çuvallarını gidin dağlara taşlara serpin kurtlara kuşlara demesinler ki, ‘kıtlık varmış da kuşlar ölmüş’ demesinler diyen Ömer’i anlamayan bizi anlayamaz.
 
Şimdi fantom sendromu diye bir şey var. Fantom sendromu şu, bir musibet oluyor adamın bacağı kesiliyor. Adam bir müddet sonra parmak ucunda bir ağrıdan veya tırnak batması şikâyetinden dolayı doktora gidiyor. Ayak yok, ayak kesilmiş. Buna fantom sendromu deniyor. Bosna’yı bizden kesmişler, Suriye’yi kesmişler, Afrika’nın belli yerlerini kesmişler. Bizim elimizi eteğimizi oradan kestikten sonra oraların hiçbiri gün yüzü görmemiş.
 
“OSMANLI’DAN SONRA DÜNYAYA HUZUR HARAM OLMUŞ”
Osmanlı tarih sahnesinden kalktıktan sonra dünyaya huzur haram olmuş. Osmanlı’da ve Osmanlı’dan önce hiçbir devirde olmayan 2 dünya savaşı ve 250 milyonu aşkın insan en hunhar şekilde yeryüzünde katledildi. Buna fantom sendromu diyoruz. İçimizde Halep’in ağrısını, acısını duymamız bundan sebeptir. Miammar’ın sancısı bundan sebeptir. Bosna’nın, Mozambik’in, Somali’nin sancısını içimizde duymak bundan sebeptir. 
 
Çünkü Peygamberimiz bize bir şey öğretmiştir. Zulmü gördüğünüzde elinizle, o da mümkün değilse dilinizle, o da mümkün değilse ki bu da imanımızın en düşük seviyesidir kalbimizle zulme karşı tavır almayı öğretmiştir Peygamber Efendimiz bize. Efendimizi bugün tanımak, bugün tanımlamak budur. Efendimiz baksa; ne derdi, ne hissederdi, ne söylerdi, nasıl bir yol takip ederdi, ne yapardı, ne ederdi?
 
Mübarek başını kaldırdığında bu kadar Müslüman kardeşini göğüsleyen bu topraklara ne derdi?
 
“NE DERDİ HZ. PEYGAMBER?”
Öte yandan, Hz. İsa’nın resminin bulunduğu bir tabloya utanmadan 500 milyon Doları verip; saçından, sakalından, giydiği entariden, peştamaldan dolay Peygamberin soyundan olmakla övünen O cahile, O iblis suratlıya ne derdi Hz. Peygamber? Bütün Müslümanların bu hakikati bugün düşünmesi, bugün bunu anlaması ve algılaması gerekiyor.”
 
Panelin sonunda Doç. Dr. Pişgin gecenin duasını yaptı. Ardından, Doç. Dr. Yasin Pişgin’e Karamürsel Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir tarafından dernek adına Karamürsel Sepeti hediye edildi. Dernek Başkanı İdris Ay da Doç. Dr. Yasin Pişgin’e günün anısına plaket ve ÇEKÜD destekli Dikiliagacimvar.com sitesinden bir adet adına fidan bağışı belgesi takdim etti.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GENEL Haberleri

Başlık Tarih
 
Yeşilay Korona virüste yardımcı olacak06 Nisan 2020
Beşir Derneği yardımlara aralıksız devam ediyor06 Nisan 2020
Beraat kandiliniz kutlu olsun06 Nisan 2020
Salgından kurtulmak en büyük duamızdır06 Nisan 2020
Ülkü Ocakları yaşlıların yanında06 Nisan 2020
Sağlıkçılara siperli maske dağıtıldı06 Nisan 2020
Beraat Kandili hayırlara vesile olur06 Nisan 2020
​Subaşı Belediyesi’nden yardım eli06 Nisan 2020
Hayvanların yemini zabıta ulaştırdı06 Nisan 2020
KANTİNCİLERE 50 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ VERİLECEK06 Nisan 2020
Yalova Pazarı eski yerinde açılacak06 Nisan 2020
Paraları PTT dağıtacak03 Nisan 2020
Yalova pazarı güvenlik tedbirleri ile açıldı04 Nisan 2020
Sokak hayvanlarına mama unutulmuyor04 Nisan 2020
YTSO'nun talepleri sonuçlanıyor04 Nisan 2020
​TRAFİK LAMBALARINDA EVDE KAL MESAJI04 Nisan 2020
Altınova'da Korona önlemlerini aldık03 Nisan 2020
Yalova'da pazarların açılması şarta bağlandı02 Nisan 2020
Beş bin Kaçak dezenfektan ele geçirildi02 Nisan 2020
Ziraat Bankası virüsten kapatıldı02 Nisan 2020
Tutuk 1 aylık Başkanlık dönemini anlattı02 Nisan 2020
Yazlık bölgelerinde Korona 'ya dikkat02 Nisan 2020
Altınova pazarı durduruldu02 Nisan 2020
Zabıta marketleri denetliyor01 Nisan 2020
Yalova Belediye İmar'ı evden çalışıyor01 Nisan 2020
Koornavirüs travmasına karşı kılavuz01 Nisan 2020
Öğretmenler ile internetten toplantı yaptılar01 Nisan 2020
Çocukların bir gününü planladık01 Nisan 2020
Ara Dönem Toplantısı Video Konferansla Gerçekleştirildi01 Nisan 2020
Toplantıyı Telekonferansla yaptılar01 Nisan 2020
MEB internetten görüşüyor01 Nisan 2020
Her ev sınıf oluyor01 Nisan 2020
65 yaş üstününe ücretsiz31 Mart 2020
YAÜ Korona 19 önlemlerini aldı31 Mart 2020
Yalova Üniversitesinde Sistem odası kuruldu31 Mart 2020
İDO seferleri Korona'dan iptal edildi31 Mart 2020
​Seyrantepe 'de temizlik yapıldı30 Mart 2020
Altınovada İşçiler memleketlerine gönderildi30 Mart 2020
Altınova Vefa Destek Grubu durmuyor30 Mart 2020
Talep gören ürünler denetleniyor29 Mart 2020
ÇİFTLİKKÖY’DE 65 YAŞ ÜSTÜNE TAM DESTEK28 Mart 2020
Kitapsız yaşam düşünülemez28 Mart 2020
ÇİFTLİKKÖY CADDELERİ MİSTBLOWER’LA DEZENFEKTE EDİLİYOR29 Mart 2020
Devlet mağdurlara Korona desteği verdi27 Mart 2020
YALOVA'DA ​PAZAR İSTİKLAL CADDESİNDE KURULACAK27 Mart 2020
Yalova sokakları her gün temizleniyor27 Mart 2020
Altınova virüse savaş açtı25 Mart 2020
Sorumsuzlar Belediyeye parkı kapattırdılar25 Mart 2020
MHP 'den sokağa çıkmayın isteği25 Mart 2020
Zabıta sokağa çıkma yasağını delenleri eve bırakıyor25 Mart 2020
Silpagar sokak hayvanlarını da unutmadı25 Mart 2020
​TÜGVA Yurdu dezenfekte edildi24 Mart 2020
Başkan Oral'dan Korona uyarısı24 Mart 2020
Marketler ihtiyaçlarınızı evinize getirecek23 Mart 2020
​YAÜ ‘DE UZAKTAN EĞİTİM BAŞLADI23 Mart 2020
Sokak hayvanlarına mama dağıtıldı23 Mart 2020
Devletten işverenlere Covid19 destek23 Mart 2020
65 yaş üstüne yardım ediliyor23 Mart 2020
Nevruz, milletimizin birliğinin sembolüdür20 Mart 2020
Tutuk kadın Ailede incelemede 22 Mart 2020
Miraç geceniz kutlu olsun 20 Mart 2020
Miraç geceniz kutlu olsun20 Mart 2020
​ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ESNAFLARA UYARI20 Mart 2020
Tutuk gece gündüz sahada20 Mart 2020
Fiyat ve stoklar denetleniyor20 Mart 2020
Başkan Oral esnafla istişarede20 Mart 2020
MHP'den başkan yardımcısına tebrik19 Mart 2020
çanakkale 105 yıldır geçilmedi18 Mart 2020
Miraç gecemiz kutlu olsu21 Mart 2020
Yalova Üniversitesi Coronavirüse Karşı İlaçlandı19 Mart 2020
Belediye çalışanları Asker Karanavası yediler19 Mart 2020
Limak Enerji İnternetten de hizmette veriyor19 Mart 2020
SİLPAGAR VE SOYER’DEN BAŞKAN VEKİLİ TUTUK’A ZİYARET19 Mart 2020
Altınova 'da sular kesilmeyecek18 Mart 2020
Yaşlılar köprüdür19 Mart 2020
Negmar Merkez Ofisi evden çalışacak18 Mart 2020
3 okul e-Twinning oldu18 Mart 2020
Çanakkale 'de son sözü söylediler18 Mart 2020
Çanakkale Zaferi İstiklalin fişeğidir18 Mart 2020
Evinin önünde silahlı saldrırya uğradı18 Mart 2020
​TÜGVA, ETKİNLİKLERİNİ ERTELEDİ17 Mart 2020
Çanakkale ruhu bitmeyecek17 Mart 2020
Yalova çevre yolu yapımı hızlanacak17 Mart 2020
Çanakkale büyük mücadeledir17 Mart 2020
YALOVA'DA 620 KİLOMETRE HAT YENİLENECEK17 Mart 2020
Altınova’da okullar ilaçlandı17 Mart 2020
Çanakkale 'de şehitlerimize minnettarız17 Mart 2020
Yalova Belediyesine ödeme çok kolay17 Mart 2020
TÜGVA okul müdürleriyle bir araya geldi 17 Mart 2020
Altınova Belediyesi’nin tüm birimleri ilaçlandı15 Mart 2020
Hafta sonu tebrikleri kabul etti.16 Mart 2020
​SUGÖREN KÖYÜNDE BUDAMA EĞİTİMİ YAPILDI16 Mart 2020
​YALOVA BELEDİYESİ ŞEHİTLER İÇİN LOKMA DAĞITTI16 Mart 2020
Ülkü Ocaklarından kurum ziyaretleri16 Mart 2020
Yalova'da güzel işlere imza atacağız14 Mart 2020
Erdoğan Tutuk'a yakın ilgi gösterdi12 Mart 2020
ÇİFTLİKKÖY BELEDİYESİ’NDE KORONA ÖNLEMLERİ 14 Mart 2020
EBA 'dan eğitim devam edecek14 Mart 2020
​Ülkü Ocakları Şehitleri unutmadı14 Mart 2020
Muhtarlardan Tutuk'a ziyaret13 Mart 2020
Sağlık personeli fedakarca mücadele ediyor13 Mart 2020
Erzurumlular Derneğinden anlamlı etkinlik12 Mart 2020
TAKSİLERDE CORONA TEMİZLİĞİ YAPILDI13 Mart 2020
Altınovada İstiklal marşı töreni13 Mart 2020
Yalova Belediyesi araçları ilaçlıyor13 Mart 2020
Mehmet Akif Türk Milletinin ta kendisidir13 Mart 2020
Zabıtadan Bilinçli Tüketici eğitimi13 Mart 2020
İstiklal marşının 99 yılı unutulmadı12 Mart 2020
İstiklal marşı bağımsızlığımızın sembolüdür12 Mart 2020
Altınova’da araçlar ilaçlanıyor12 Mart 2020
Altınova İtfaiyesi 7 - 24 göreve hazır11 Mart 2020
İtfaiyeciler kahramandır11 Mart 2020
28 kişilik işe 841 başvuru yapıldı10 Mart 2020
YAÜ öğrencileri 2 altın madalya kazandı10 Mart 2020
Yetenekli sporcu aranıyor10 Mart 2020
Rusya'nın hedefi Termal10 Mart 2020
​İŞKUR KADINLARA MESLEK KAZANDIRIYOR09 Mart 2020
2,5 Ton sahte içki hammaddesi yakaalndı09 Mart 2020
​Ülkü Ocakları kadınları unutmadı09 Mart 2020
Engellilerin engelleri kaldırılsın09 Mart 2020
Subaşı'na modern pazar yeri yapılacak09 Mart 2020
Parıldar kadınları unutmadı09 Mart 2020
Altınova MYO'da önemli toplantı09 Mart 2020
Subaşı'nda kadınlar günü kutlandı09 Mart 2020
Kivi üreticilerine Arı semineri verildi09 Mart 2020
Hacı Hafız Yaşar Sabri Yıldırım Camine Dualarla İlk Harç Koyuldu09 Mart 2020
Kadınlarımıza her zaman destek olacağız 09 Mart 2020
Kadın Jandarmalardan çiçek 09 Mart 2020
8 Martı dualarla hatırlandı09 Mart 2020
Alprenleri şehitleri tek tek andı07 Mart 2020
MEHMETÇİĞİMİZİN YANINDAYIZ07 Mart 2020
UYUŞTURUCU OPERASYONUNDA 6 KİŞİ YAKALANDI06 Mart 2020
Rus turistin yeni rotası Yalova06 Mart 2020
Topluma kadınların katkısı büyüktür06 Mart 2020
Kadınlar baştacımızdır06 Mart 2020
HÜLYA ŞAHİNER KOÇ’UN MİSAFİRİ OLDU06 Mart 2020
Kamyonet dükkana girdi06 Mart 2020
Lisesiler Lagünde kuş gözleminde06 Mart 2020
Tarım il binası belgeyi aldı06 Mart 2020
Altınovada Mart meclisi bitti06 Mart 2020
Bakoğlu asaleten müdür oldu04 Mart 2020
Özhaseki Yalova'ya geliyor05 Mart 2020
Tersane işçilerinin kaldığı villa yandı04 Mart 2020
Saç bakım kursu açıldı04 Mart 2020
Kadınlar Gününde Mevlit okunacak04 Mart 2020
Oral’a Üniversite ve Sendikadan ziyaret04 Mart 2020
BİMUD İL BAŞKANI HAKAN ÜSTÜN OLDU03 Mart 2020
Erzurumlular Ülkü ocaklarında03 Mart 2020
Yalova’nın zirvesine tırmandılar03 Mart 2020
YALOVA İŞ DÜNYASI ŞEHİTLER İÇİN TEK YÜREK OLDU03 Mart 2020
Altınova dan yükselen ses Şehitler Ölmez 03 Mart 2020
İlk ders İtfaiye03 Mart 2020
Oral'ın misafiri Kocaeli 'den02 Mart 2020
TÜGVA FSM yarışmasının il finali yapıldı03 Mart 2020
Yalsızuçanlar Yalova 'da konuştu02 Mart 2020
Çiftlikköy Mehmetçiğin yanında03 Mart 2020
Altınova meclisi dualarla açıldı03 Mart 2020
Ülkü Ocaklarından Valiye kitap verildi 02 Mart 2020
Milletin Başı sağolsun03 Mart 2020
Canımız ve malımız ile devletimizin yanındayız29 Şubat 2020
Fırtına gemiyi devirerek kıyıya attı29 Şubat 2020
Rektör Cebeci okulu boşalmayacak29 Şubat 2020
SAP Business One eğitimi aldılar29 Şubat 2020
Vali Erol Güneyköyde29 Şubat 2020
YAÜ'de Rektör yardımcısı değişti29 Şubat 2020
Çocuklar için önemli kararlar aldı29 Şubat 2020
Vali Erol Çınarcık 'ta 29 Şubat 2020
Memurlar Oyun ve Drama eğitimi aldı28 Şubat 2020
Yalova Belediyesi operasyonunda 3 kişi daha tutuklandı28 Şubat 2020
Altınovada Dünya Ressamlar Gününde sergi açıldı28 Şubat 2020
Ordumuz ve devletimizin yanındayız28 Şubat 2020
Yeşilay haftası iptal edildi28 Şubat 2020
Toplum bilinçlendirilmeli27 Şubat 2020
Hocalı katliamını unutmadık27 Şubat 2020
Trafik kazalarına dikkat27 Şubat 2020
​Esnafla kahvaltıları devam ediyor27 Şubat 2020
Oral’a sürpriz kutlama27 Şubat 2020
Ragaip Kandili kutlu olsun27 Şubat 2020
İHO öğrencileri halı sahalarına kavuştu27 Şubat 2020
​5 HIRSIZ YAKALANDI26 Şubat 2020
Belediye operasyonunda 3 gözaltı26 Şubat 2020
Tanaçan Hocalı katliamını unutmadı25 Şubat 2020
Otobüs kazaları masaya yatırıldı24 Şubat 2020
Fırat Çakıroğlu Yalova'da anıldı24 Şubat 2020
Otobüs firmaları kurallara uyacak24 Şubat 2020
Kaçak yapıya 10 kat ceza24 Şubat 2020
Yeşilay 'dan Ak Partiye eğitim24 Şubat 2020
Altınovaspor dolu dizgin gidiyor24 Şubat 2020
Esnafla kahvaltıya devam24 Şubat 2020
Trafik eğitimi aldılar21 Şubat 2020
Arkadaşı için saçlarını kesti21 Şubat 2020
Tügva nın konuğu Metin Oral21 Şubat 2020
YAÜ Öğrencilerinden Yalova'da Teknik gezi21 Şubat 2020
Altınova 'da kapı kapı geziyorlar20 Şubat 2020
Fuhuş operasyonunda AİDS çıktı20 Şubat 2020
Koç tecrübelerini öğrenciler ile paylaştı19 Şubat 2020
PENDİK İLE İŞBİRLİĞİ YAPILACAK19 Şubat 2020
EMNİYETTEN FUHUŞ OPERASYONU 50 GÖZALTI19 Şubat 2020
En iyi oyun Yalova'dan18 Şubat 2020
Eğitim Bir Sen Antalya'da toplandı18 Şubat 2020
Afet eğitimlerin ilk kademesi tamamlandı18 Şubat 2020
Altınova’da resim kursu açılıyor18 Şubat 2020
​Subaşı’nda ebru etkinliği17 Şubat 2020
Muhtarlar Yalova'da Afet eğitimi aldı17 Şubat 2020
Bakıma muhtaç insanlar için toplandılar14 Şubat 2020
İdlib'e 50.ci yardım tırı gönderildi17 Şubat 2020
Altınovada Siyasetçileri buluşturan açılış16 Şubat 2020
PALMİYE ZARARLISI BÖCEĞE SAVAŞ AÇILDI16 Şubat 2020
5 vakit namazı camide kıldılar16 Şubat 2020
YAFEM Kuveyt'te Türk obasının açılışında15 Şubat 2020
Yalova Üniversitesi fuarda15 Şubat 2020
Altıovanın suyunu kontrol edecekler15 Şubat 2020
Yalova belediyesinde 2 kişi daha tutuklardı15 Şubat 2020
YALOVA BELEDİYESİNDE YOLSUZLUK VAR İHALEDE YOK14 Şubat 2020
​Subaşı’nda Ebru Günleri13 Şubat 2020
​Altınova Şubat Meclisi tamamlandı13 Şubat 2020
Elazığ yardımları Yalova'dan gönderildi12 Şubat 2020
Mustafa Öztürk'e Ankara'dan plaket12 Şubat 2020
Çiftçilere mısır tohumu dağıtıldı12 Şubat 2020
Okul müdürle toplandı12 Şubat 2020
Yetimlere destek için kahvaltıda buluştular11 Şubat 2020
Silpagar halkla iç içe11 Şubat 2020
ÇINARCIK TA TEKNE BATTI11 Şubat 2020
Yalova Belediyesi yolsuzluk operasyonu11 Şubat 2020
Akkök Yalova'ya okul yapıyor11 Şubat 2020
Yalova Belediyesinde tarihi yolsuzluk olmuş11 Şubat 2020
Benzin istasyonunda kaçak içki imal etmişler10 Şubat 2020
Çınarcık’ta gemi tehlikesi korkuttu10 Şubat 2020
Yalova Belediyesinde yolsuzluk oldu07 Şubat 2020
Maçta acı haberi aldi08 Şubat 2020
Altınova’da ekipler alarmda09 Şubat 2020
Metroda kalp krizi geçirdi hayatını kaybetti 09 Şubat 2020
MAĞDUR OLMAMAK İÇİN BAĞIMSIZ DENETÇİLER İLE ÇALIŞIN07 Şubat 2020
Yalova Belediyesinde Büyük Vurgun07 Şubat 2020
BAŞHEKİMİN TAYİNİ ÇIKTI07 Şubat 2020
​Oral Çifti bayan kursiyerlerle buluştu07 Şubat 2020
Koca'nın imza günü 9 Şubatta07 Şubat 2020
Altınova Afet eğitimi alıyor07 Şubat 2020
Sulak Gününü kutladılar06 Şubat 2020
Engellilerden İşkur'a teşekkür06 Şubat 2020
Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı05 Şubat 2020
Yalova Tarım kan verdi05 Şubat 2020
TÜGVA YARIŞMALARI SENİ BEKLİYOR05 Şubat 2020
Barajlar doldu israf etmeyin05 Şubat 2020
Nisa’dan bir başarı daha05 Şubat 2020
BELEDİYE DURAK ÜCRETLERİNE %600 ZAM YAPTI04 Şubat 2020
​Altınova’da Afet Eğitim Kursları başladı04 Şubat 2020
​Altınova Şubat Meclisi başladı04 Şubat 2020
Sokak hayvanlarını beslediler04 Şubat 2020
Takla attı hayatta kaldı04 Şubat 2020

Anasayfa | KÜNYE | İLETİŞİM | Gazeteler
CH