Koronavirüsü etkisiz hale getiren iplik üretildi

16 Nisan 2021
0 Haber Yorum

“Everfresh” adı verilen koronavirüse karşı etkili antimikrobiyel akrilik elyaf üretildi.

Akkök Holding şirketlerinden Aksa Akrilik Kimya Sanayii tarafından “Everfresh” adı verilen koronavirüse karşı etkili antimikrobiyel akrilik elyaf üretti.

Dünyanın lider elyaf üreticisi Aksa Akrilik’in Ar-Ge merkezinde Türk mühendisleri tarafından geliştirilen antimikrobiyel akrilik elyaf koronavirüsü 30 dakikada yüzde 97,48 oranında etkisiz hale getiriyor.

Koronavirüsü yüzde 97,48 oranında etkisiz hale getiren teknoloji: Everfresh
Dünyanın lider akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik’in geliştirdiği Everfresh teknolojisinin Covid-19’a karşı etkisi ortaya kondu. Yapılan testler sonucu Everfresh’in kullanıldığı tekstil ürünlerinde koronavirüsün 30 dakikada yüzde 97,48 oranında etkisiz hale geldiği görüldü.

Aksa Akrilik Ar-Ge merkezinde 4 yıl süren çalışmalarından ardından 2020’de piyasaya sunulan antimikrobiyal elyaf ürünü Everfesh, Covid-19 sınavından da başarıyla ayrıldı. Kalıcı antimikrobiyal etkiye sahip Everfresh; maskeden ev tekstiline uzanan çok geniş bir alanda kullanım imkânı sağlıyor ve denim, aktif giyim, içlik, çorap, halı ve nevresim gibi çok sayıda üründe koronavirüsü büyük oranda etkisiz hale getiriyor. Testlere göre, Everfresh’in kullanıldığı ürünlerde koronavirüs 30 dakika içinde etkisini yüzde 97,48 oranında yitiriyor.

Toplu olarak bir araya gelinen mekanlarda Everfresh güvencesi
Püskürtme ya da benzeri yöntemlerle üretilen ürünlerin aksine Everfresh, elyafın içerisinde yer alan çinko bileşiği sayesinde antimikrobiyal etki gösteriyor. Bir bitim işlemi olmadığı için insan sağlığına ve cilde zarar vermeyen ürün, halı, battaniye, yorgan, nevresim, havlu ve yastık gibi ürünlerde kullanılabiliyor. Toplumsal hijyen ihtiyacının en yüksek seviyede hissedildiği bu dönemde, bir araya gelişlerin daha yoğun olduğu otel, cami ve yurt gibi kalabalık alanlarda Everfresh ürünlerin kullanılmasıyla koronavirüs etkisi büyük oranda azaltılıyor.

Özellikle toplu alanlardaki halı kullanımında ön plana çıkması beklenen Everfresh, bakteri, mantar ve küf oluşumunun da önüne geçen özelliğiyle ideal hale geliyor. Üstün nitelikleriyle ön plana çıkan ürün, fiyat olarak da avantajlı görünüyor. Defalarca yıkansa bile ilk günkü güçlü antimikrobiyal etkinliğini ve koronavirüse karşı etkisini kaybetmeyen Everfresh ile hijyen ihtiyacı hiç olmadığı kadar iyi karşılanıyor.
Toplumdaki beklentilere uygun geliştirildi

Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş, Everfresh teknolojisinin, tekstil sektörüne kazandırılmış önemli bir Ar-Ge ürünü olduğunu kaydederek, ürünün; koronavirüse karşı koruma sağlamadığını, üzerinde bulunan virüsü belli bir süre içerisinde yüzde 97,48 oranında etkisiz hale getirdiğinin altını çizdi.

Pandemi sonrası antibakteriyel ürünlere rağbetin arttığını dile getiren Taş; “Yeni ürünümüz Everfresh ile toplumda sağlık hassasiyetiyle doğan ihtiyaca yanıt vermekten dolayı çok mutluyuz. Everfresh, tekstil ürünlerinde yarım saat içinde koronavirüsü yüzde 97,48 oranında yok ederek sektördeki farkını bir kez daha ortaya koydu. Everfresh’in içeriğindeki çinko bileşiği sayesinde ürünlere antimikrobiyal özellik kazandırırken, kötü kokuyu da önleyerek yıkama ihtiyacını azaltıyor.

Hızlı kuruma, su buharı geçirgenliği, hava geçirgenliği, termal izolasyon, yumuşak, hafif ve konforlu yapısıyla tüm beklentilere cevap verdiğini söyleyebilirim. Ürünümüz geçtiğimiz yıldan bu yana pazarda ve şu anda oldukça ilgi görüyor. Bununla beraber, önümüzdeki dönemde özellikle Everfresh teknolojisine sahip halılara yönelik pazarda yoğunlaşan ihtiyacı en iyi şekilde karşılayacağımızı öngörüyoruz” dedi.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

Yalova Belediye Başkanı Kim Olsun

Hüseyin Uygun
Yusuf Özkan
Salih Kocabaş
Mustafa Pehlivan
Bayram Ali Yılmaz
Barış Bingöl
Hasan Soygüzel
Hakan Sezen
Yaşar Demirel
İsmail Özdemir
Oktay Çolak
Serap Türkyılmaz
Muhittin Nayman
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber