İmes OSB Sanayi ve Botanik Müzesi kuruyor

03 Şubat 2021
0 Haber Yorum

Yalova Makine İhtisas OSB sanayi müzesi ve botanik park kurulması için çalışmalar başladı.


Yalova Makine İhtisas OSB içinde sanayi müzesi ve botanik park kurulması için düzenlenen protokole Vali Muammer Erol ve Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, protokole imza attı.

“Yerli, yeşil, yenilikçi değerleriyle yola çıkan Yalova Makine İhtisas OSB sanayi müzesi ve botanik park kurulması için çalışmalar başladı. Konuyla ilgili Yalova Valiliği’nde protokol düzenlendi.
Yalova Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, 8 bin 500 metrekarelik Botanik Park ve 3 bin metrekarelik 2 kapalı alanı bulunan bir Sanayi Müzesi inşa edeceklerini kaydetti.

8 BİN 500 METREKARE
Yeşil ve yenilikçi bir bölge olma hedefiyle Yeşil OSB Sertifikasyonu ve Sıfır Atık Yönetim Sistemi gibi 21. yüzyılın evrensel çevre değerlerini öncelikli hedefleri olarak belirlediklerini kaydeden Özdemir, şunları kaydetti:
“Karbon ayak izimizi küçültmeyi ve çevre dostu bir üretim yapmayı geleceğimize borçlu olduğumuz en büyük yatırımımız olarak görüyoruz. Sanayi Bölgeleri dendiğinde akla gelen gri sanayi algısını yeşile çevirmek için OSB’miz içerisinde ülkemizin yerli bitkilerinin sergileneceği bir botanik park oluşturmayı planladık.

Bu amaç dahilinde 8 bin 500 metrekarelik bir alanı, içinde yaprak döken ağaçlardan, ibreli ağaçlara, çalılardan, kaya bahçesi bitkilerine kadar ülkemizin zengin bitki örtüsü çeşitliliğini yansıtacak şekilde tasarladığımız bu çalışma kapsamında ülkemizin zirai kültür çeşitliliğini tanıtmayı ve ülke çapında faaliyet gösteren üniversitelerimizin ziraat fakültelerine dilerlerse bir çalışma alanı sağlamayı, bölgemizde bulunan okullarımızın ziyaretleriyle çocuklarımıza yeşili korumayı ve ülkemizin endemik türlerini tanıtmayı ve en önemlisi de bölgemizi bir sanayi bölgesi olarak değil, artık yeni neslin ve 21. Yüzyılın, yeni dijital Çağın ihtiyaç duyduğu üretim alanları olarak ilan etmeyi ve yeni yaşam alanları üretmeyi hedefliyoruz. “

ENDÜSTRİ ÇAĞINDAYIZ
Botanik park alanının merkezinde, sanayi müzesinin yer alacağını ifade eden Özdemir, şöyle devam etti:
“Ülkemizin üretim mirasının ve üretim kültürünün yanı sıra sanayi bölgemizdeki yüksek teknoloji üretimini, yeni nesil müzecilik tecrübesi ile harmanlayarak ziyaretçilere sunmayı amaçlayan 3 bin metrekarelik kapalı alana sahip müzemizde, dijital dönüşüm ile dünyada müzeciliğin yeni standartlarına uygun kürasyonlar yapmayı ve ülkemizin zengin kültür mirasına ‘Endüstri Çağı’ dahilinde bir katkı sunmayı hedefliyoruz. Yenilikçi kimliğimizi temsil eden bir vitrin olarak tasarladığımız Sanayi Müzesi’nde üretim süreçlerimizin aşamalarını internaktif bir yaklaşımla, ziyaretçilerimizi de bu süreçlerin içine katarak 21. Yüzyılda üretim teknolojilerinin geldiği yeri dokunmatik panolarla, sensörlerle ve hologramik görüntülerle anlatacağız.

Sanayinin soğuk, gri ve duvarlarla çevrilmiş izole bir alan algısını yıkmak ve özellikle y ve z kuşaklarını bölgeye çekebilmek ve mutlu insanların bir arada çalışmaktan keyif aldığı bir yaşam alanı oluşturmak amacıyla başladığımız çalışmalar bugün örnek bir sanayi müzesi ve botanik park projelerimizle meyvesini verdi.

Müteşebbis Heyet Başkanımız, Yalova Valimiz Sn. Muammer Erol ile imzasını atarak yapım sürecine başladığımız ilk yerli botanik park ve sanayi müzesi şimdiden hayırlı olsun diyorum.”Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

Yalova Belediye Başkanı Kim Olsun

Hüseyin Uygun
Yusuf Özkan
Salih Kocabaş
Mustafa Pehlivan
Bayram Ali Yılmaz
Barış Bingöl
Hasan Soygüzel
Hakan Sezen
Yaşar Demirel
İsmail Özdemir
Oktay Çolak
Serap Türkyılmaz
Muhittin Nayman
Son YorumlarSon Yorumlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber