28 Mayıs 2023 | Saat: 03:21

Chp'lı Torun Yalova Belediyesinde suçlu 1 kişi dedi

07 Mart 2020
1 Haber Yorum
Chp Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Yalova Belediyesindeki yolsuzluğun 1 kişi tarafından yapıldığını iddia etti.

Yalova Belediyesindeki zimmet soruşturması kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman’ın yerine Cumhur ittifakı adayı ve Ak Parti meclis üyesi Mustaaf Tutuk'un başkan vekilliği seçilmesinin ardından Chp il binasında basın toplantısı düzenlediler. Toplantıya Chp Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler başkanı Seyit Torun, il başkanı Mehmet Gürel ve görevden uzaklaştırılan Vefa Salman katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun konuşmasında ulusal söylemlerde bulunarak yaşanan yolsuzluk ve zimmete para geçirme operasyonunun saray darbesi diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağladı.

ASLA İHANET ETMEDİK
Bugün yapılan belediye başkan vekilliği seçiminin hayırlı olmasını dileyerek söze başlayan Yalova Belediye Başkanlığı görevden uzaklaştırılan Vefa Salman  “Bu bir süreç. Ne kadar süreceğini kestirmek tabi güç ama gerçeklerin ve doğruların bir gün mutlaka ortaya çıkmak gibi güzel bir huyu vardır. Haklılığımız nasıl geçmişteki 2014’teki tekrarlanan seçimde ortaya çıktıysa. Her zaman Allah’ın adaleti var dedim. Bugün de aynı şeyi söylüyorum. Allah’ın adaleti de tecelli edecektir. Hukuk da adalet de mutlaka gün gelecek tecelli edecektir. Yalova Belediyesi emaneti, halkın seçtiği, halkın oyalarıyla seçilen belediye başkanına yeniden iade edecektir.

Benim burada üzüldüğüm halkın iradesinin yok sayılmasıdır. Halkın iradesinin göremezden gelinmesidir, ona pranga vurulmasıdır, ipotek konmasıdır. Bu anlamda da Yalovalılar müsterih olsunlar. Her zaman kamunun hakkını, hukukunu, parasını emanet kabul ettik. Emanete de asla ve asla ihanet etmedik, ettirmedik de” dedi.

OLAY SİYASİDİR
Hafta sonu yapılan kongrede il başkanlığı koltuğuna oturan CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel ise görevden uzaklaştırmanın ve yapılan başkan vekilliği seçiminin siyasi olduğunu belirtti.

Gürel, “Belediye içerisinde herhangi bir usulsüz veya yanlış harekette bulunan bir kişinin, belediyenin yetkili organlarınca tespit edilip ilgili yerlere şikâyetten sonra başlayan süreçle beraber konu mecrasından çıkarılıp, belediyenin şimdi ve çok daha önceki yıllara dair genişletilmiş ve detaylı bir soruşturmasına dönen süreci hep beraber görüyoruz. Benim gözümde konu; şu anda adli makamlar tarafından bakılan ilk kısım önemliyken daha sonra iyice siyasallaşmış ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne mal edilmeye çalışılan yanlış bir şey varmışçasına bir eylem sürdürme haline gelmiştir.

Yapılan hamlenin siyasi olduğu çok açıktır, nettir. İşin adli soruşturma kısımlarını bilmiyorum ama siyasal kısımlarını hep beraber görüyoruz. Siyasal olarak Yalova halkının iradesine saygısızlıktır. Biz mecliste bir üyemizin tutukluluğu ve bir görevden uzaklaştırmadan dolayı, aynı zamanda orada fiziki şartlar ve seçime gölge düşürecek bir usul söz konusuydu. Vurgulamamıza rağmen gereken düzenlemeleri yapmadılar. Bu da işin siyasal boyutunu gösteriyor. Umut ediyorum ki bundan sonraki süreç, haksızlıkların, mağduriyetlerin giderildiği bir süreç olur. Biz CHP olarak gerekeni yaptık. Tüm meclis üyelerimiz tavırlarını gösterdiler. Bundan sonra mevcut iktidar tarafından mecburen muhalefete düşürülmüş meclis üyelerimizle grup olarak orada mecburen muhalefetimizi yapacağız” diye konuştu.
 
OLAYI CUMHURBAŞKANINA BAĞLADI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun konuşmasında ulusal söylemlerde bulunarak yaşanan yolsuzluk ve zimmete para geçirme operasyonunun saray darbesi diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağladı.
Torun şöyle konuştu “Tek adam yönetiminin ortaya koyduğu eğer seçerim demiyorsan, görevinden alırım anlayışı, eğer halk iradesi benim dediğimi yapmıyorsa benim iradem geçerlidir anlayışı Yalova’da gerçekleşmiştir. Vatandaşın helal oylarıyla göreve gelen, sorumluluk alan belediye başkanımız maalesef bir darbeyle, bir saray darbesiyle bugün görevinden uzaklaştırılmış ve yerine mecliste başka bir meclis üyesine vekalet vermiştir. Bu Yalovalılara da yapılmış bir haksızlıktır. Yalovalının da iradesine vurulmuş bir zincirdir ama biz bu zincirleri kırarız. Biz bu ülkede demokrasiyi, adaleti, özgürlüğü yerine getiren kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bundan hiçbir kimsenin şüphesi olmasın.

1 KİŞİNİN İŞLEDİĞİ ŞAHSİ SUÇTUR
Belediyede çalışan bir kişinin işlediği şahsi suçu, belediye başkanına kadar getirme çabası içinde olduğunun altını çizerek, “Biz inanıyoruz, yargı bunu düzeltecek, adalet yerini bulacak. Hem Allah hem kul hem yargı indinde, mutlaka ve mutlaka Sayın Belediye Başkanımızın, suçsuz olduğu ve bu olayda en ufak eksiğinin olmadığı ortaya çıkacak ve görevine en kısa sürede de iade edilecektir. Yalovalılar, sevgili hemşerilerimizin içi rahat olsun.

Belediye başkanımız dimdik ayaktadır ve en kısa sürede demin ifade ettiğim gibi görevine geri dönecektir. Adalet tecelli edecektir. Bu geçici bir süreçtir. Biz mücadelemizi daha yeni başlatıyoruz. Başkan koltuğuna oturana kadar, Yalova’nın hizmetinde olana kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
 
 

Yorumlar(1)
  Yavuz YILDIZ:
[07.03.2020 - 13:46]  
Vefa SALMAN milletin parasını millete harcamak yerine kendi resimlerini boy boy poster şeklinde bastırıp caddelere,sokaklara astırmayı hizmet zannetti.Bunun yerine yaptığı ve yapacağı projeleri anlatsa daha çok puan toplardı.
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Lig FikstürüLig Fikstürü

Piyasalar Piyasalar
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.