Flaş Haber :
Hava Durumu

YALOVADA ŞAİBELİ İHALE GERÇEKLEŞTİ

26 Eylül 2022
0 Haber Yorum
"Pastanın çileği İl Özel İdaresi arsası hakkında cevap bekleyen sorular sordu."

 İHALEDE “ŞAŞIRTMADILAR!” NEDEN TEK FİRMA

Chp Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel İl Genel Meclisinin yapmış olduğu ihaleyi eleştirdi. Yaptığı açıklamada ihaleye katılan firmanın 1 tane olmasının altını çizen Gürel;

“Bilindiği üzere mevcutta Köy Hizmetleri Müdürlüğü’nün olduğu Çınarcık-Termal Yolu ayrımındaki 25.263 m2 ticari imarlı arsa, İl Genel Meclisi tarafından hasılat paylaşımı yöntemiyle ihale edildi.

Hatırlarsınız birkaç ay önce 140 milyon TL’lik hasılat beklentisi ile ilk ihale yapılmış, katılan olmamıştı. 10 gün önce de yaklaşık 152.907.000 TL hasılat beklentili ikinci ihale yapıldı ve yer Emlak Konut’un işlerini yapan bir müteahhit firmaya verildi. Vatana millete hayırlı olsun!

Şimdi sizlerle hiç şaşırmadığım bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. İhaleye kaç firma katılmış biliyor musunuz?

Sadece 1. Evet sadece 1 firma.

[????]  Tabi tek firma olduğu için hemen 153 milyon TL teklif vermiş ve devamındaki resmi pazarlıklarla teklif 182.125.000 TL olarak netleştirilmiş % 28,44 paylaşım oranı ile yani % 28 ile yerinizi kat karşılığı vermişsiniz diye düşünün. Yani hiçbir yetkili kimse “ Bu ihaleye tek firma katıldığından dolayı rekabet şartları oluşmamıştır. Bu sebeple ihaleyi şu tarihe erteliyoruz” dememiş. Bu çok ciddi bir yanlış.

Tabi bu kadarla da kalmıyor. Böyle bir noktada; yani görünürlüğü ve ulaşılabilirliği bu kadar yüksek bir arsanın, kavşak noktasındaki bir arsanın, tabiri caizse kupon bir arsanın;

[????]  -Herhangi bir taslak proje hazırlanmadan ihalesi yapılır mı?

[????]  -Yalova halkının yaklaşımları alınmadan ihalesi yapılır mı?

[????]  -Hatta bazı üniversiteler ve teknik odalar sürece dahil edilmeden ihalesi yapılır mı?

[????]  -Hatta proje yarışması yapılmadan ihalesi yapılır mı?

[????]  -Detaylı ulaşım analizleri yapılmadan, hatta bazı mimari detaylar şart koşulmadan ihalesi yapılır mı? Tabi ki hayır!

BAŞKASINA MI VERİLECEK
Peki, bu işi alan yatırımcı firma bu işi devredebiliyor mu? Evet edebiliyor. Yani ihaleye “rakipsiz giren firma” ileride bu işi başka bir firmaya devredebilecek.

Gelecek yıl birden Arap bir firma burayı devralmış diye duyarsak da şaşırmamak lazım. Hatta ruhsat alındıktan sonra projeden hiç bir birim satılmamış ise ihaleye “rakipsiz giren firma”, o günkü değerlerden, idarenin payını satın alıp yerin tek sahibi de olabiliyor. İdarenin onayıyla tabi. İdare böyle gelişmeler olursa onay verir mi?

Rakipsiz ihaleye izin veren idare, buna da izin verebilir bence. Sağlanan bu haklar bize bu ihaleye tek firmanın katılması durumunun, yani rekabet ortamı oluşmaması durumunun, ne kadar şaibeli bir durum yaratabileceğini de vurguluyor.

Ayrıca idarenin payı olan % 28,44 oranı da Yalova’daki kat karşılığı oranlarına ve sektördeki dinamiklere bakıldığında çok düşük bir oran.

Sonuç itibarı ile Yalova’nın en değerli arsalarından biri olan yerimizi % 28,4 ile kat karşılığı müteahhite vermiş oldular. Ve yine yazık oldu!

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.