Flaş Haber :
Hava Durumu

YALOVA’DA OSB YENİLİK MERKEZİ KURULUYOR

08 Ağustos 2022
0 Haber Yorum
Yenilik Merkezleri’ne 2 yeni bölge daha ekleniyor.

Organize Sanayi bölgelerinde (OSB) teknoloji geliştirme ve yenilikçiliği yaygınlaştırma hedefiyle yola çıkan Yenilik Merkezleri’ne 2 yeni bölge daha ekleniyor.

Yalova Makine İhtisas OSB ve Çerkezköy OSB’de “Yenilik Merkezleri” kuruluyor.

Çerkezköy ve Yalova Yenilik Merkezlerinin (YM) kurulumu için hazırlanan iş birliği protokolleri, tüm paydaşların yer aldığı 2 farklı törenle imzalandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığı ve Cumhurbaşkanlığı Bütçe ve Strateji Başkanlığı desteğiyle OSB’lerde Teknoloji Geliştirme Projesi kapsamında sanayide Ar-Ge ve yenilik odaklı rekabetçiliğin artırılmasına yönelik çalışmalar yaygınlaştırılmaya devam ediyor.
 
İlk etapta pilot olarak seçilen Manisa ve Başkent OSB YM’lerinin uygulama süreçlerinin ardından 2. etapta Çerkezköy ve Yalova Makine İhtisas OSB bünyelerinde kurulacak merkezler, firmalara yenilik ve yenilik yönetme kapasitelerini geliştirme süreçlerinde destek sağlayacaklar.
 
Henüz kurulum aşamasında olmasına rağmen Yalova Makine OSB’nin 4 pilot uygulamadan biri olması oldukça dikkat çekiyor.
Çalışmanın ilk adımında sektördeki ihtiyaçların belirlendiği ve bu verilerin analizlerine göre tasarlanacak programların hazırlandığı 2 ayrı rapor yayınlandı (Çerkezköy YM: LINK  Yalova Y için : https://bit.ly/3JB4sR6 )  Link) Kurulum aşamasında hazırlanan iş planı ve personel istihdamını gerçekleştirecek olan merkezler, öncelikle OSB bünyelerindeki firmaların çalışanlarına ve firma sahiplerine yetkinliklerini artırılacakları çalışmalar sunacaklar.

Proje sürecinde, iki YM toplamda 200400 mavi yaka personele, 150250 Ar-Ge personeline, 270 dış ticaret personeline ve 270 firma sahibine yetkinlik artırıcı eğitimler verirken, seçilen firma sahiplerine birebir mentörluk sağlayacak. Toplam 240 firmanın yenilik yol haritasının hazırlanacağı ve öncelikli projelerin destekleneceği çalışmalarda, 510 yeni Ar-Ge / tasarım merkezi kurulmasına da öncülük yapılacak ve bu firmaların kamu desteklerinden yararlanması için eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilecek.

Yenilik Merkezlerinin faaliyetleri arasında firmaların OSB’ler içindeki diğer firmalarla ve Bölgesel Yenilik Sistemi aktörleriyle iş birliği oluşturma ve yönetme kapasiteleri geliştirilerek potansiyel ortak bulmaları için bir platform geliştirilmesi de yer alıyor.

Bu çalışmalarla  Çerkezköy OSB ve Yalova Makine İhtisas OSB’nin yenilikçi birer yapıya dönüştürülmesi, OSB’lerin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve bünyelerindeki firmalarının başta Ar-Ge ve yenilik olmak üzere, üretim, pazarlama ve yönetsel kapasiteleri artırılması hedefleniyor. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.