Flaş Haber :
Hava Durumu

YALOVA SADOM AÇILDI

23 Mayıs 2022
0 Haber Yorum
8 farklı meslek kursu ile 100 kursiyerin eğitim aldığı SODAM açıldı.

Yalova Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) Projesi açıldı.
 
Yalova Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Dere mahallesi Mehmet Durmam caddesi üzerinde Sosyal Dayanışma Merkezi düzenlenen bir törenle açıldı.
 
Merkezin açılışı, Yalova Valisi Muammer Erol, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Belediye başkan vekili Mustafa Tutuk, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Muhammed Edib Özyılmaz ve protokol üyeleri birlikte gerçekleştirdi.
 
Burada konuşan Yalova Sosyal Yardımlaşma Vakfı başkanı Muhammed Edib Özyilmaz konuşmasında "Bugün burada açılışı için toplanmış olduğumuz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen Türkiye'de 13.Il33. Merkez olan, Sosyal Dayanışma Merkezimiz ile gelir düzeyi düşük kadınlar başta olmak üzere, farklı sosyal tabakalarda yer alan kadınların bir araya gelerek sosyal bütünleşmenin sağlanması, kadınların bireysel gelişimi ve kendine olan özgüveninin artması, mesleki beceri kazanması, kazandığı beceriyi uygulama alanı bulunması ve beraberinde kitlesel etkileşim ile ailenin temel direği olan kadınların sosyal yaşama entegrasyonunu sağlamak amaçlanmaktadır.
 
Dezavantajlı grupların var olan potansiyellerinin farkına varması sağlanarak, gelişimlerini sürekli kılmak ve toplum içerisinde ki statülerinin yükselmesine hizmet etme amacıyla kurulan, Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından organize edilen SODAM merkezimiz, bugün itibari ile 21'i Çini, 25'i Mefruşat, 19'u El Nakıșı ve 14'a Çocuk Gelişimi Eğitimi olmak üzere toplamda 80 kursiyer kadınımıza hizmet vermektedir.
 
Ayrica Pilates-Zumba, Dikiş- Terzilik, Okuma Yazma, Aşçılık, Kuaförlük, Tıbbi Sekreterlik, İşaret Dili ve benzeri alanlarda eğitim almak üzere 120 kişi merkezimize başvurmuş olup ve
kurslarının başlamasını beklemektedir.
 
Merkezimizi önemli özelliği olan Çocuklar için oyun odası-Kreş kısmımızda kurslarımıza devam etmekte olan 15 annemizin çocukları faydalanmaktadır. Kurs saatleri içerisinde Anneler eğitimlerini alırken çocukları da kreşimizde öğretmenleri eşliğinde çeşitli eğitici aktiviteler ve oyunlarla vakitlerini
geçirmektedir.
 
Merkezimizin bir diğer önemli özelliği de, kurslarımızı tamamlayarak tekstil, aşçılık, bahçecilik vb. alanlardan sertifikalarını alan kadınlarımızın, eğitim almış oldukları alanlarda ki sektör temsilcileri ile bir araya getirerek, kursiyerlerimize yönelik iş imkânlarının sağlanması olacaktır. Özellikle ara eleman sıkıntı yaşanan birçok sektör için nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılayarak dezavantajlı durumda bulunan kadınlarımızın istihdama kazandırılması sağlanacaktır.
Projemiz hedef kitle olarak hiçbir ayrım gözetmeksizin Sodam' da bir bütünleşme örneği sağlamaktadır. Birazdan açılışını gerçekleştireceğimiz merkezimizin, Ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyor, katılımlarınızdan ötürü değerli Protokol üyelerimize ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.
 
Yapılan konuşmanın ardından merkezin açılış kurdelesi kesilerek kursiyerlerin yaptığı çalışmalar incelendi.
 
SODAM PROJESİ HAKKINDA
SODAM projesi ile Romanların yoğunlukta yaşadığı Bağlarbaşı Mahallesi’nde burada yaşayan dezavantajlı kadınların eğitim yoluyla farkındalıklarının arttırılması, istihdam edilebilirlik yönünden donanım kazanmalarının sağlanması ve işe yerleşmelerine aracı olunması amaçlanıyor. Merkezi sosyal ve kültürel gelişimini devam ettiren, kazandığı mesleki yeterlilik sayesinde özgüven sahibi olan ve üretime katılan, toplumla barışık kadın ve genç kızların sağlıklı aile standartlarına ulaşması için faaliyette bulunacak.
Bu bağlamda mesleki becerileri geliştirmeye yönelik; bahçecilik, kuaförlük, takı tasarımı ve el sabunu kursları açılarak eğitimlerine başlandı.
Bunun yanında kursiyerler ders görürken 3-6 yaş grubundaki kursiyer çocukları için çocuk oyun odası faaliyette bulunacak.
#yalova #sodam

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnketLig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.