Flaş Haber :
Hava Durumu

YAKUP KOÇAL VEFA SALMAN BERAAT İSTEDİ

19 Ocak 2023
0 Haber Yorum
Koçal iddiaları kabul etmezken eski Mali İşler Müdürü ise “kandırıldım” dedi.

Yeni ve eski Belediye başkanları Yolsuzluk ve Zimmete para geçirme davasında yargılandılar. Koçal iddiaları kabul etmezken eski Mali İşler Müdürü ise “kandırıldım” dedi.
 
"SON DURUŞMA 7 NİSAN"
Yalova Belediyesi Yolsuzluk ve Zimmete para geçirme davasının 10.cu duruşması Yalova 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı.
Bugün yapılan duruşmada mahkeme heyeti davanın 7 Nisan 2023 tarihinde yapılmasına karar verdi.

Yaklaşık 3 yıldır 34 sanık ile devam eden duruşmalar, dava dosyasına Yalova Belediyesi eski Belediye başkanı Yakup Bilgin Koçal dahil 3 kişi daha eklenmesi ile sanık sayısı 38 oldu.

Bugün Yalova 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmaya, başta tutuksuz yargılanan ve görevinden uzaklaştırılan CHP’li Belediye Başkanı Vefa Salman, eski Belediye başkanı Yakup Bilgin Koçal ve diğer 36 sanık ve avukatları katıldı.
 
“KOÇAL İDDİALARI RET ETTİ”
 
Yalova Belediyesi eski Belediye başkanı Yakup Bilgin Koçal duruşma salonunda yaptığı savunmada iddiaları kabul etmedi.
 
Koçal “2029-2014 yılları arasında görev yaptığım sürelerde ve daha sonraki görevlerim de de hiçbir zaman suç oluşturacak, yasa dışı olan ve usulsüz hiçbir talimat vermedim.
 
Reyhan Kaş belediye başkanlığım döneminde gelirdi burada haftalık hatta aylık ödeme planını belirler ve ödemeleri buna göre yapardık. Benim dönemimde belediyede uygulanmaya başlayan bir bilgisayar ve telefon uygulaması sayesinde ben zaten kümülatif olarak belediyenin kasasında ne kadar para var görebiliyor ve hesapları takip edebiliyordum. Bazen müteahhitler gelip ödemelerini öne çekmemizi isterlerdi. Biz de gerekçelerini haklı bulursak bunu yapar ve onlara ödeme yapardık.
 
“ÖDEME İÇİN ÖZEL KALEME TALİMAT VERİRDİM”
Bazen ben müsait değilsem o dönemlerde Özel Kalem Müdürlüklerimi yapan Orhan Çırak ve Aytaç Mutlu vasıtası ile de Mali Hizmetler Müdürü’ne ödeme talimatı verirdim. O da bu talimatlar doğrultusunda ödemeleri yapardı. Ama bahse konu hiçbir olayla ilgili benim usulsüz ya da yasa dışı bir talimatı olmadı. Benim belediye başkanlığı yaptığım dönemde mal varlığım yüzde 40 azaldı. Bu verdiğimiz mal beyanlarıyla da sabittir” dedi.
 
“BENİ KANDIRMIŞ, BUNU HAZMEDEMİYORUM”
Yalova Belediyesi mali İşler Müdürlüğü görevini yaparken gözaltına alınan ve tutuklu da kalan Şenay Reyhan Kaş ise kandıldığını iddia etti.
 
Şenay Reyhan Kaş, 2009-2014 yıllarıyla ilgili iddialara yanıt verdi.  “Yakup Koçal’la toplantı yaparak ödemeleri ona göre yapılıyordu. Reşat Elgin’e gerekli evrakları hazırlayarak ödemeleri gerçekleştirmesi talimatlarını veriyordum. Düzenlediği evraklarla beni kandırmış. Bunu hazmedemiyorum. Ben açıkçası böyle bir şey yapabileceğini hiç düşünmedim.
 
Her ay en az 2 evrakta aynı yöntemlerle beni kandırmış. 1 milyon 153 bin usulüne göre yapılmış. 243 bini kendine almış. 33 yıllık meslek hayatımda meşru olmayan hiçbir talimatı vermedim. Yakup Koçal döneminde de o bana hiçbir zaman usulsüz bir ödeme talimatı vermedi” ifadesini kullandı. 
 
 
 
“CHP HEYETİNİ MAHKEMEYİ BASMADI”
 
Duruşma çıkışı basın mensuplarına bir açıklama da bulunan Vefa Salman ise suçsuz olduğunu iddia ederek 7 Nisan’da beraat beklediğini söyledi.
 
Salman 27 Ekim 2022 tarihinde yapılan duruşmada başta CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve diğer yöneticilerin mahkeme heyeti ile yaşadığı olayı kabul etmeyerek “algı oluşturuldu” dedi.
 
“DAĞ FARE DOĞURDU”
Salman “Bizden önceki yönetim de ifadesini verdi. Dolayısıyla Yalova Belediyesi’nde bizim de bularak ortaya çıkardığımız suçun bizden çok daha önce başladığı netleşti. Orada hukuk adına bir haksızlık vardı.
 
Aynı anda başlamadı, 7 ay sürdü ilk iddianame aşaması. O dönemde de biliniyordu durum, bizden önce başladığı ortaya çıkmıştı. 5 yıl geriye gidildi. Daha da gidilmedi. Belki daha önce başlamış. Bunun altını çizmek istiyorum. Geçen duruşmada anca birleştirildi.
Ne yazık ki algı anlamında CHP mahkemeyi bastı gibi bir algı oluşturmaya çalışıldı. O gün biz mahkeme salonunda yerimizi almıştık. Daha sonra mahkeme heyeti gelmişti. Bugün bir anlamda dağın fare doğurdu bu davada söylenmesi gereken bir durum diye düşünüyorum. 
 
“UZAKLAŞTIRILALI 3 SENE OLDU”
3 kez bilirkişiye giden dosya bugün de ek bir rapor için tekrar bilirkişiye gitti. 2014 yılı öncesiyle ilgili bir durum. Bizimle ilgili olan bir şey değil. Umarım 7 Nisana yetişir karar verir diye bekliyoruz çünkü 27 Şubatta bizim uzaklaştırılmamızın 3 yılı doluyor. Dile kolay. Umarım 7 Nisanda karar verilir ve iade kararı çıkar” dedi.
 
[????] 3 AYDAN 18 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR
Yalova 2'nci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen ve 150 sayfadan oluşan iddianamenin içerisinde tanık ve tutuklular hakkında ifadeler ile birlikte, kanıt sayılan delil ve belgeler yer aldı.
Yalova 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında dava açılan belediye başkanı Vefa Salman'ın, Anayasa'nın 127'nci maddesinin 4'üncü fıkrası ile 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 47'nci maddesi gereğince, 27 Şubat'ta geçici olarak görevinden uzaklaştırıldı.
Salman hakkında denetim görevini ihmal, irtikaba göz yumma ve zimmet suçlarından 3 aydan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam ediliyor.
[????] KOÇAL DEMOKRAT PARTİDEN SEÇİLDİ AK PARTİDEN İSTİFA ETTİ
2009 yılında seçildiği Demokrat Partide 4 yıl Belediye başkanlığı yapan Yakup Bilgin Koçal daha sonra 2013 yılında Ak Partiye geçerek 1 sene belediye başkanlığı görevinde bulunmuştu.
Koçal 2014 yılında yapılan 2 seçimide kaybetmişti. Eski Belediye başkanı Yakup Bilgin Koçal daha sonra da 2022 yılında Ak Partiden istifa ederek siyasi hayatına devam etme kararı aldı.
[????] YALOVA BELEDİYESİNDE NE OLMUŞTU
Yalova Belediyesi'nde muhasebe personeli olarak çalışan Reşat E'in yüklü miktarda parayı zimmetine geçirip, ortadan kaybolduktan sonra Denizli'de yakalanmasının ardından başlayan soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonlar sonrası 34 kişi gözaltına alındı.
Yalova Cumhuriyet Savcısı tarafından yürütülen soruşturmada ilk iddianame hazırlandı. Yalova 2'nci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen ve 150 sayfadan oluşan iddianamenin içerisinde tanık ve tutuklular hakkında ifadeler ile birlikte, kanıt sayılan delil ve belgeler yer aldı.
CHP'den 2 defa seçilen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise hakkındaki iddiaların ardından İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden açığa alındı, Soruşturma kapsamında gözaltına alınan, başkan yardımcısı Halit Güleç, muhasebe personeli Reşat Elgin, Mali Hizmetler Müdürü Şenay R.K, müteahhit Bekir B, zimmet suçuna ortak olan H,Ç, T..T, E.G, B.B, S.D, T.D, C.Ö, T.K, A.G, C.D, K.Ö.B, A.R.A, B.T ve E.Ö olmak üzere 18 kişi tutuklanmıştı.
Daha sonra mahkeme heyeti Bilirkişi hazırladığı raporun ardından Dava dosyasına eski belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal, A.B, H.A ve H.A dahil oldu ve yargılanan kişi sayısı 38 'e yükseldi.
#yalova #mahkeme #adliye

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.