28 Mayıs 2023 | Saat: 04:05

​NUSRET GEMİSİNE YALOVA’DAN YOĞUN İLGİ

14 Mayıs 2022
0 Haber Yorum
Türkiye’nin temel taşlarını ören Nusret Mayın Gemisi, 2 gün boyunca ziyaretine açıldı.

ÇANAKKALE SAVAŞININ KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ
Yalova’ya gelen Çanakkale'de, 1915'te döşediği mayınlarla bir ulusun temel taşlarını ören Nusret Mayın Gemisi, 2 gün boyunca vatandaşın ziyaretine açıldı.

Cumhuriyet meydanı Kartal iskelesine demirleyen TCG Nusret N-16 Mayın Gemisi, sabah saatlerinde vatandaşların ziyaretine açıldı. Nusret Mayın Gemisi, resmi olarak sabah saat 10.00'da ziyaretçilere kapısını açtı. 

Yoğun olarak öğrencilerin ilgi gösterdiği gemide sorumlu subaylar tarafından öğrencilere gemi hakkında bilgilendirme yapıldı.
Daha sonra da geminin içerisinde müze haline getirilen kısımlarda geminin tarihçesi anlatıldı. Tek tek gruplar halinde güverte gezildi.

ASLINA UYGUN YAPILDI
1911 yılında Almanya'nın Kiel Tersanesi'ne sipariş edilen ve 1913'te Osmanlı Donanmasına teslim edilen Nusret Mayın Gemisi daha sonra kargo firmasına satıldı ve orijinali bozularak yük taşımacılığında kullanıldı. Nisan 1989'da Mersin yakınlarında alabora olarak battı. Nusret gemisi daha sonra Tarsus Belediyesi tarafından satın alındıktan sonra Mersin Taşucu’nda karaya çekilerek müze olarak kullanılmaya başlandı.

Mürettebatı ile birlikte Yalova’ya demir atan TCG Nusret N 16 Mayın gemisi, aslı değil ancak aslına bire, bir uygulanarak 2011 de Gölcük tersanesinde inşa edildi.
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Lig FikstürüLig Fikstürü

Piyasalar Piyasalar
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.