Flaş Haber :
Hava Durumu

DÜNYA TIBBİ BİTKİLERİ KULLANIYOR

24 Eylül 2022
0 Haber Yorum
Tüm dünyada tamamlayıcı tıbba ilgi giderek artmaktadır”

TIBBİ BİTKİLERİN ÜRETİM OLANAKLARI ELE ALINDI
 
Yalova'nın Altınova ilçesinde düzenlenen 9. Tıbbi Aromatik Bahçe Günleri'nde, Güney Marmara Bölgesinde Tıbbi ve Aromatik bitkilerin üretim olanaklarının değerlendirildi.
 
9’uncusu düzenlendi
Altınova Belediyesi 9. Tıbbi Aromatik Bahçe Günleri, Altınova Belediyesi Engelsiz Doğa Eğitim Merkezi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi Konferans Salonu'nda yapıldı. Etkinliğe konuşmacı olarak Bursa Uludağ Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Oya Kaçar katıldı. Doç. Dr. Kaçar, Güney Marmara Bölgesinde Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Üretim Olanaklarını anlattı.
 
Etkinliğe; Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Altınova Belediye Meclis üyesi Fevzi Arıcı, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölüm Başkanı Ahmet Bircan Tınmaz ve davetliler katıldı.
 
Kullanım alanları
Tıbbi ve aromatik bitkilerin dünyada son zamanlarda endüstriyel kullanımı hızla arttığına dikkat çeken Doç. Dr. Oya Kaçar, bu grup bitkilerin bitkisel ilaç ve gıda sanayi başta olmak üzer parfümeri, kozmetik, baharat, bitki çayı, esans ve bitkisel boya elde edilmesi gibi çeşitli endüstriyel sektörlerde değerlendirildiğini söyledi.
 
Lavanta, ekinezya, ölmez çiçek, melisa, civanperçemi, kadife çiçeği, aynısefa, nane, kekik, fesleğen, tıbbi papatya ve ada çayı gibi bitkilerin, tıbbi ve aromatik bitki türleri olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Kaçar, “Bu gruptaki bitkiler ekoturizm, arıcılık, bahçe ve peyzaj alanları ile erozyon kontrolünde de kullanım alanı bulmaktadır. Tüm dünyada doğal yöntemlerle tedavi diye adlandırılan tamamlayıcı tıbba ilgi giderek artmaktadır” diye konuştu.
 
Programın sonunda Kaymakam Özyiğit ve Başkan Oral tarafından Doç. Dr. Kaçar’a teşekkür plaketi verildi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.