Flaş Haber :
Hava Durumu

ÇERKES SÜRGÜNÜNÜ UNTUMAYACAĞIZ

21 Mayıs 2022
0 Haber Yorum
“Çerkes Sürgünü’nün unutmayacağız, unutturmayacağız”

Yalova Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, 21 Mayıs 1864 yılında gerçekleşen Çerkes Sürgünü’nün 158. Yıl dönümünü andı.
 
Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Çerkes Soykırımı ve sürgününün 158. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
 
“Unutmayacağız
Başkan Oral, “Büyük Çerkes Sürgünü'nde yaşanan büyük acıyı paylaşıyor, hayatını kaybeden bütün kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Çerkes sürgününün üzerinden 158 yıl geçmesine rağmen bu hazin hadiseyi unutmadık, unutmayacağız” dedi.

Çerkes topluluklarının başta Osmanlı Devleti olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerine sürgün edildiğini hatırlatan Başkan Oral, “Resmi olmayan rakamlara göre o dönem 1,5 milyona yakın Çerkes bir ay içinde sürgüne tabi tutuldu. Yoldaki şartlar, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerle yaklaşık 500 bin Çerkes hayatını kaybetti.
 
“Kara leke”
Tarihin en acı ve sarsıcı olaylarından biri olarak nitelendirilen ve insanlık tarihine ‘kara leke’ olarak geçen Çerkes sürgününün üzerinden 158 yıl geçmesine rağmen bu hazin hadiseyi unutmadık, unutmayacağız. İnsanlık dışı süreçte Çerkezlerin zulme ve işgale karşı verdikleri kahramanca mücadele de hep hafızalarda kalacak” ifadelerini kullandı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnketLig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.