Flaş Haber :
Hava Durumu

YÖRESEL ÜRÜNLER FUARLARI YALOVA ESNAFINA ZARAR VERİYOR

28 Ocak 2023
0 Haber Yorum
YESO’dan 'Yöresel Ürünler' adı altında düzenlenen fuarlara tepki geldi.

Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necati Erbul, 3-4 ayda bir ’Yöresel Ürünler’ adı altında düzenlenen fuara tepki gösterdi. ’Yöresel Ürünler’ adı altında düzenlenen fuarların kente ekonomik açıdan bir fayda sağlamadığını, aksine tüketicinin mağdur olduğunu söyledi.

Erbul sözlerine şöyle devam etti: “Esnaf ve sanatkârlarımız zor ve sıkıntılı bir süreçten geçmektedir. Kendi imkânlarıyla ayakta duran, vergisini sigortasını ve kirasını ödemekte zorlanan esnaflarımız fuarların açılması ile sıkıntıya girmiştir. Esnaflarımızdan gelen şikayetler de her geçen gün artmaktadır.

HALKIMIZ İTİBAR ETMESİN
Dün Fatih Caddesi sonundaydı, bugün Deprem Anıtı’nın orada, yarın şehrin tam göbeğinde mi bu fuarların düzenlenmesine izin verilecek? Kış sezonuna girdiğimiz şu günlerde piyasada yaşanan sıkıntıları da biliyoruz. Yalova esnafı burada ticaret yapıyor. Dükkân kirası, Bağ-kuru, reklam tabela vergileri, çalışanların maaşı ve sigortası gibi masrafları varken orada tezgâh açanların bu masrafları yok. Ne vergisi var ne gideri var. Esnaflarımız sıkıntılı bir süreç yaşarken, bu fuarlar açılmasına izin vermek esnaflarımıza darbe vurmaktadır. Yalova halkından bu tarz organizasyonlara itibar etmesini, yerel esnafımızdan alışveriş yapmasını rica ediyorum"

"Yöresel fuar diyorlar ama bu fuarlarda Yalova’nın yöresel ürünleri bile tanıtılmıyor"
"Yalova’da sürekli özellikle hemşehri derneklerinin organizatörlüğünde yöresel ürünler fuarları kuruluyor. Her sene birkaç sefer tekerrür ediyor. Yalova’da 25-30 dernek var. Her biri bu tarz fuar düzenlemek istese yılın 6 ayı fuarlarda geçecek demektir.

Peki bu durumda Yalova Esnafının hali ne olacak? Yöresel Ürünler Fuarı diyorlar ama Yalova’mıza ekonomik açıdan bir mana ifade etmiyor. Buradaki arkadaşlarımızın çoğu dışarıdan geliyor, bazıları da çoğu malzemeleri buradan alıp satıyorlar. Yöresel ürünler adı altında buradaki esnaf ve sanatkârımıza zarar veriyor.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.