28 Mayıs 2023 | Saat: 04:02

YALOVA DA TEFECİLİK OPERASYONU

09 Haziran 2022
0 Haber Yorum
Aralarında 1 kadınında olduğu 5 kişi yakalandı.

Yalova merkezli 5 ilde tefecilik operasyonu gerçekleşti. Yakalanan 5 kişiden üçünün suça finans sağlayan kişilerin olduğu belirtildi.
 
KANSERLİ EŞİ İÇİN 40 BİN TL BORÇ ALMIŞ
 Yalova İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada "KOM Şube Müdürlüğümüzce ilimizde tefecilik yapan, ekonomik olarak zor duruma düşen insanlardan haksız kazanç sağlayan kişilere yönelik teknik takipli çalışma yapıldı.

Yalova ve Bursa’da yapılan eş zamanlı operasyonda “Tefecilik” suçunu organize eden A.Ç., H.Ö. ve bu suça finans sağlayan Y.Ş., R.T. ve K.E. isimli şüpheliler yakalanarak göz altına alındı.
 
FAİZLE PARA VERMİŞLER
Tefecilik yapan bu suç grubunun ilimiz haricinde Balıkesir, Bilecik, Bursa ve Eskişehir İlleri’nde bulunan aralarında esnaf, çiftçi vb. mesleklere sahip birçok kişiyi içerisinde bulundukları zor durumdan yararlanarak faiz karşılığı para verdikleri ve bu verdikleri paralar karşılığında yüksek meblağlarda çek ve senet imzalattırdıkları, çalışmanın yapıldığı yaklaşık 3 aylık süreçte zorda kalan bu insanlara yaklaşık 815.000 TL para vererek 3.600.000 TL civarında haksız kazanç elde ettikleri görevlilerimizce yapılan çalışmalarda tespit edildi.

 
Şüpheli şahısların ikamet, iş yeri ve araçlarında yapılan aramalar sonucunda; 42 adet senet, 1 adet senet karnesi, 4 adet çek yaprağı, 15 adet alacak-verecek hesaplarının bulunduğu not kağıdı, 3 adet verilen paraların ve alınacak faizlerin tutulduğu not defteri, 1 adet tabanca ve tabancaya ait 1 adet şarjör - 7 adet cep telefonu ve simkart, 1 adet flash bellek ele geçirildi.
 
Ele geçirilen çek ve senetlerin birçoğuna görevlilerimiz tarafından el konulduğundan faiz karşılığı para almak zorunda kalan birçok vatandaşımızın mağduriyetlerinin giderilmesi sağlandı.
 
KANSERLİ EŞİ İÇİN PARA ALMIŞ
Mağdur kişilerden bir tanesinin eşinin kanser olduğu ve tedavisi için para bulamadığı bu sebepten dolayı bu işi organize eden şüphelilerden 40.000 TL para almak zorunda kaldığı, karşılığında açık senet imzaladığı anlaşılmış, bu mağdur vatandaşımıza ait senete de yapılan aramalar sonucu el konuldu.
 
Operasyon ile ilgili farklı illerde ikamet eden 21 mağdurun ifadesi alındı. Șüpheli 5 kişinin işlemlerinin tamamlanması akabinde Adli işlem başlatılacak

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Lig FikstürüLig Fikstürü

Piyasalar Piyasalar
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.