Flaş Haber :
Hava Durumu

ORTOPEDİK ENGELLİLER VİZYONUNU BELİRLEDİ

11 Eylül 2022
0 Haber Yorum
Kararların hayata geçirilmesi için var gücümüzle çalışacağız.

Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu’na (TOEF) üye 50 dernek, 5-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Federasyon Başkanlar Kurulu için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan Şile Engelliler Yaz Kampında buluştu.

Türkiye’nin çeşitli illerinden engelli STK’larının katıldığı organizasyonda, Yalova’yı Biz De Varız Engelliler Derneği (BİVED) temsil etti.

5 gün süren organizasyonda ilk 3 gün Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu’nun 5 yıllık vizyonu belirlenirken, sonraki 2 gün ise Türkiye’deki Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile ilgili sorunların masaya yatırıldığı SUT Çalıştayı düzenlendi.

Avcılar Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Fatih Belediyesi’nin birlikte sponsor olduğu organizasyona İstanbul Üniversitesi de destek verdi.

AKP İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, AKP Konya Milletvekili Hacı Bayram Özdemir, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Yusuf Çelebi, Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan ve İstanbul Üniversitesinden bir çok Öğretim Üyesi’nin konuk olarak katıldığı toplantıda konuşan Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı Cemal Merdan yaptığı açıklamada, vizyon çalışması neticesinde, federasyona üye derneklerle bir araya gelerek önümüzdeki 5 yılın hedeflerini belirlediklerini ve bundan böyle federasyon ve üye dernekler olarak, hedefler koyarak daha profesyonel ve daha kurumsal standartlarda çalışacaklarını belirtti.
SUT çalıştayı ile ilgili yapılan açıklamada ise Sağlık Uygulama Tebliğinin ilaç, rapor, hasta bezi, ortez protez ve tüm tıbbi araç gereçlere erişimi düzenlediği düşünüldüğünde, buradaki yanlışlıkların ve aksaklıkların sadece engelli kesimi değil, tüm toplumu etkilediğini ve bu çalıştayda üniversite öğretim üyeleri ve engelli STK’ları ile SUT’taki yanlışlıkları ve aksaklıkları tespit ederek çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı verimli bir çalışma yapıldığı belirtildi.

BİVED Başkanı Ergül Dağcı yaptığı aöıklamada, bu organizasyon, vizyon çalışması ve SUT çalıştayı ile  engelliler ve engelli STK’ları için, bir çok açıdan milat olacak nitelikte bir toplantı olmuştur. Toplantıda alınan kararların hayata geçirilmesi için Yalova ayağı olarak var gücümüzle çalışacağız dedi.

Ülkenin dört bir yanından şileye gelen engelli STK Başkanları 5 günlük yoğun bir programın ardından, Organizasyonun son gününde Şile turu ve akşam kamp ateşi ve müzik eğlence ile stres atma imkanı buldular.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.