Flaş Haber :
Hava Durumu

ORGANLARI BAĞIŞLANDI 2 HASTAYA HAYAT OLDU

11 Eylül 2022
0 Haber Yorum
Trafik kazası sonrasında ağır yaralanan Selçuk Demir’in organları bağışlandı.

4 Eylül’de geçirdiği trafik kazası sonrasında ağır yaralanan ve Yalova Devlet Hastanesinde Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesine yatışı yapılan 1982 doğumlu Selçuk Demir’in, 9 Eylül’de beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından ailesinin organ bağışını kabul etmesiyle birlikte Bursa ve Çanakkale’de organ bekleyen iki hasta yeniden hayata tutundu.

Yalova Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakil Korrdinatörü Uz.Dr. Ayşe Medetoğlu organ bağışının önemini vurgulayarak; Yalova’da  Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda bu tarz ameliyatları başarı ile gerçekleştirebildiklerini, organ ve doku nakil ekiplerinin yer ve zaman fark etmeksizin her zaman göreve hazır şekilde bulunduğunu açıkladı.

Yalova İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada “Hastanın beyin ölümü 09.09.2022 tarihinde sabah saatlerinde gerçekleşmiş, ailesine tıbbi ölüm bildirimi Uz.Dr.Ayşe Medetoğlu tarafından yapılmıştır. Bunun üzerine aile yakınları organ bağışı konusunda bilgilendirilmiş bağış talebinde bulunulmuştur. Aile organ bağışını kabul ettiklerini beyan etmiş ve gerekli evrakları imzalamışlardır. Verilen organ bağışı izni ile birlikte hastaya organ bağışının gerçekleşmesi için gerekli olan tüm tetkik, görüntüleme ve pcr testleri yapıldı. Göğüs hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları uzmanları tarafından konsülte edildi. Bursa Koordinasyon Merkezine mail yoluyla bildirilen sonuçlar Bursa BKM ve Ankara Ulusal Koordinasyon Merkezi tarafından değerlendirilerek organ bağışına uygun görüldü.” denilerek şu açıklama yapıldı.

“Yapılan son değerlendirme ile çıkarılması uygun görülen organların alınması için Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Organ ve Doku Nakil Ekibi ilimize yönlendirilmiştir. Ekibin ilimize ulaşması ile 10.09.2022 sabah saat 08.15’de başlayan ameliyat başarıyla tamamlanarak çıkarılan iki böbrek bir Bursa bir de Çanakkale illerine gönderilmek üzere yola çıkmış ve başarıyla nakiller gerçekleştirilmiştir”.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.