Flaş Haber :
Hava Durumu

KENT KONSEYİ BİR SENESİNİ ANLATTI

02 Şubat 2023
0 Haber Yorum
Yalova Kent Konseyi 6’ncı Dönem 2’nci Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.

Genel Kurula; Vali Muammer Erol, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel, Kent Konseyi Başkanı Mustafa Kandemir, Çınarcık Kent Konseyi Başkanı Tuncay Okatan, Altınova Kent Konseyi Başkanı Ali Yurt, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri başta olmak üzere Genel Kurul üyesi STK temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulun açılış konuşmasını Kent Konseyi Başkanı Mustafa Kandemir gerçekleştirdi. Divan Başkanlığını Başkan Kandemir’in yaptığı Genel Kurulda divan kurulu üyesi olarak Gençlik Meclisi Başkanı Fatih Ayaz, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Fadime Yıldırım Karoğlu ve Engelli Meclisi Başkanı Hüseyin Özdemir yer aldılar.

Meclisler ve çalışma gruplarının kurulmasıyla kurumsallaşma süreçlerinin büyük ölçüde tamamlandığını belirten Kent Konseyi Başkanı Kandemir, bundan böyle “2023 yılında proje odaklı çalışmalar yapacağız. Yalova Kent Konseyleri Buluşması,  Yalova Dirençli Kentler Çalıştayı, Yalova Kapsayıcılık Çalıştayı, Çocuk Meclisi Kurulması, Kentlilik Bilinci, Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Projeleri başta olmak üzere yeni proje ve faaliyetler gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca Yalova Kent Konseyi olarak Kent Konseyleri Birliği’nin de ulusal çalışmalarına ev sahipliği yapmak istiyoruz” dedi.

Daha sonra söz alan Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel, Kent Konseyinin işlevi hakkında bilgi vererek, “Kent Konseyleri danışma ve tavsiye kuruluşlarıdır. Yerel yönetimlerin sunduğu hizmetlere ilişkin iyileştirici nitelikte ve onların ufkunu açan soyut projeler geliştirerek, tavsiyelerde bulunurlar.  Bu doğrultuda Kent Konseyimizin ‘Kentsel Öneriler’ başlıklı bir rapor geliştirdiğini görüyoruz. Ben bu raporu inceledim. Biz yerel yöneticiler olarak bu raporu alıp kendi görev alanımıza giren konularda gerekli iyileştirmeleri yapacağımızı düşünüyorum. Raporda yer alan her biri birbirinden kıymetli öneriler için emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Mart 2022 – Ocak 2023 tarihleri arasındaki Kent Konseyi faaliyetlerini sunmak için söz alan Kent Konseyi Genel Sekreteri Erkan Çetintaş, bu zamana kadar yapılan çalışma ve faaliyetler hakkında genel kurul üyelerini bilgilendirdi. Mevcut çalışma ve faaliyetlerin gelişerek devam edeceğini ifade etti. Genel Sekreter Çetintaş, raporun devamında Meclis ve Çalışma Gruplarından gelen önerilerden oluşan “Kentsel Öneriler Raporu”nu Genel Kurula sundu. Rapor, Genel Kurulda Yalova Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi başta olmak üzere ilgi kurum ve kuruluşlara gönderilmek üzere oy birliği ile kabul edildi.

Faaliyet raporunun oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından ‘Dirençli Kentler’ Projesinin Yürütücüsü ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Kubilay Özer, Proje hakkında Genel Kurula bir sunum yaptı. Çevre ve Sağlık, Ekonomi ve Toplum, Doğal Afetler ve Alt Yapı, Savaş  ve Göçler, Teknoloji ve Yönetişim olmak üzere dört ana başlıkta çalıştay şeklinde gerçekleştirileceğini belirtti. Proje Yürütücüsü Özer, “Proje başlıklarının tamamı ortak irade ile tartışılmalı, sosyolojik ve psikolojik açıdan da değerlendirilerek bir uzlaşı sağlanmalıdır. Çıkan sonuçlar, yerel yönetimlerin uygulayabileceği çizgide olmalı ve bu sayede somut adımların atılması sağlanmalıdır. Kentin ilerlemesi alanında temel oluşturacak bu çalıştay, kentin başına gelecek sorunlar bütününe karşı, kurum ve kuruluşların ayrı ayrı tepki vermesinin ötesinde birlikte tepki vermesini sağlayacaktır” dedi.  Sözlerinin sonunda Özer, Yalova Kent Konseyi olarak, Dirençli Kentler Çalıştayını Mart ayında “Güçlü Kent Güçlü Gelecek”  sloganı ile yapmayı planladıklarını ifade etti.

Toplantı sonunda Genel Kurul üyeleri söz alarak dilek ve temennilerde bulundular, kentsel sorunlar ve iyileştirme çalışmalarına yönelik görüş ve önerilerini açıkladılar.

Genel Kurul Kent Konseyi Başkanı Mustafa Kandemir’in Genel Kurul Üyelerine katılımları ve destekleri için teşekkür etmesi ile sona erdi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.