Flaş Haber :
Hava Durumu

FENİLKETONÜRİ HASTALIĞINA DİKKAT

14 Aralık 2022
0 Haber Yorum
Fenilketonüri hastaları farkındalık oluşturmak üzere söyleşi düzenlendi.

Yalova Üniversitesi Engelli Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü organizasyonunda, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 15 Temmuz Konferans Salonunda, fenilketonüri hastalığına sahip ailelerin katılımıyla fenilketonüri hastalığına ilişkin farkındalık oluşturmak üzere söyleşi düzenlendi.
 
Söyleşide Yalova Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Hekimi Bahriye Semizoğlu Atasoy, Yalova İl Sağlık Müdürlüğünden Diyetisyen Merve Yücel ve Yalova Devlet Hastanesinden Diyetisyen Gamzenur Bolat, fenilketonüri hastalığının ne olduğu, bu hastalığa sahip bireylerin nasıl beslenmesi gerektiği konuları hakkında sunum gerçekleştirmiş, katılımcıların soruları cevaplandırdı.

FENİLKETONÜRİ HASTALIĞI NEDİR
Ailevi geçişli metabolik bir hastalıktır. Proteinli gıdalarda bulunan fenilalanin isimli aminoasid, fenilalanin hidroksilaz isimli enzim eksikliği nedeniyle karaciğerde parçalanamaz. Fenilalanin ve metabolitleri kan ve dokularda birikir. Çocuğun gelişmekte olan beynini harap ederek ileri derecede zihinsel özürlü olmasına  neden olur. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.