Flaş Haber :
Hava Durumu

BETON FİYATLARI ÇOK FAZLA

13 Aralık 2022
0 Haber Yorum
YTSO yönetiminden beton fiyat artışlarına tepki geldi.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası başkanı ve yönetimi yaptığı basın açakalmasında şu ifadelere yer verildi “Türkiye ekonomisi ile birlikte Yalova ekonomisi ve istihdamının temel dinamiklerinden olan inşaat sektörü beton fiyatlarındaki sürekli artıştan dolayı gerileme hatta durma noktasına gelmiştir.

Beton fiyatlarındaki sürekli artışlar sektörde önemli oranda borçlanmaya sebebiyet vermiş, başta konut olmak üzere inşaat sektöründe Yalova’daki birçok firmamızı ekonomik olarak zor bir duruma sokmuş, sektörde daralma meydana getirmiş, dolayısıyla domino etkisiyle birçok sektörde etkilenmiştir.
 
Yalova’ya hazır beton veren firmalar 2021 yılından itibaren başlatmış oldukları zam politikalarına 2022 yılında da düzenli olarak devam etmişlerdir.  İlimize hizmet veren hazır beton tesisleri eş zamanlı ve birlikte hareket ederek zamları aynı gün ve aynı saatlerde yaparak müteahhitlerimizi zor durumda bırakmaktadır. Ayrıca diğer önemli bir konuda ilimize hizmet veren aynı beton firmaları çevremizdeki il ve ilçelere daha düşük fiyatla beton satarken Yalova’da o illere göre daha fazla fiyattan satış yapmaktadırlar.
 
Ayrıca betondan alınan testlerde eksiklik tespit edilmesi halinde cezai yaptırımla karşı karşıya kalan yine üyelerimiz ve müteahhitlerimiz olmaktadır. Oysaki betonu döken inşaat firmamız değil, beton santralidir, dolayısıyla da sorumluluk onlardadır.
 
Temel inşaat malzemelerindeki bu artışlar ciddi anlamda kontrol altına alınıp incelenmelidir. Çimento ve beton santrallerinden bu fiyat artışları ile ilgili savunma istenmelidir. Gerçekten maliyet artışı varsa fiyatlarına yansıtmalarına bir şey demiyoruz ama maliyet girdilerinde düşüşler olmasına rağmen bu düşüşü yansıtmayı bırakın tekrar tekrar zam yapmaları ve bunu da eş zamanlı yapmaları düşündürücüdür.
 
İlimizde faaliyet gösteren beton santrallerinin yüksek fiyat ve zam uygulamalarına devam etmeleri halinde konuyu Rekabet Kurumu’na ve İlgili Bakanlıklara ileterek takipçisi olacağız.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.