Flaş Haber :
Hava Durumu

BELEDİYEDE İCRA MEMURLARI BEKLİYORDU

11 Ocak 2023
0 Haber Yorum
1126 kişiye borcu vardı belediyenin 41 milyon icra borcu vardı.

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensupları ile bir araya geldi.

 3 yıllık Belediye başkan vekilliği görevinde gerçekleştirdiği çalışmaları özetleyerek anlattı.
 Toplantıya Yalova Belediye Başkan Yardımcıları Fatih Şahin, Volkan Dadaloğlu ve Ahmet Sarıduman da katıldı.

BELEDİYEDE İCRA MEMURLARI BEKLİYORDU
Yalova Belediyesi’nin veznelerinde icra memurlarının beklediği, hesaplarına el konmuş ve artık hizmet üretemez bir noktada devraldıklarını hatırlatan Tutuk gelinen noktada belediyenin devlet ve devam eden projeler haricinde kimseye borcunun olmadığını söyledi. Tutuk, “İlk döneme geldiğimizde ciddi bir mali tabloyla karşı karşıyaydık.

1126 kişiye borcu vardı belediyenin 41 milyon icra borcu vardı. 281 icra dosyamız vardı. Yalnız 41 milyon icra dosyasıydı diğer müteahhitlere olan borç hariç. Toplamda 130 milyonun üzerinde bir borçla karşı karşıyaydık. Alacaklı sayısı sıfır, borç sıfır, icra sıfır, personel borçları sıfır, icra dosyalarında kalan faiz sıfır. İcraları kapatırken sadece 13 milyon faiz ödedik” dedi.
 
KENTSEL DÖNÜŞÜM DEVAM EDİYOR
Bağlarbaşı Mahallesi’nin Kentsel Dönüşümü ihalesinin 25 Ocak 2022 tarihinde gerçekleşeceğini dile getiren Tutuk, bu konuda da bilgileri paylaştı. Türkiye’de bir rekora imza attıklarına da dikkat çeken Tutuk, “Bağlarbaşı Mahallesi’nin Kentsel dönüşümde bir rekora imza attık. Yüzde 85 oranında kentsel dönüşüm anlaşması sağlayarak Türkiye’de bir rekora imza attık. Biz ayrıca buradaki vatandaşlarımıza kira yardımı da yapıyoruz. Aylık bin 500 TL kira yardımı yapılacak. 12 ay peşin artı 4 bin 500 TL’de taşınma yardımı nakit 22 bin 500 TL, toplamda ise 1 milyon 158 bin TL kira yardımı yapıldı. Hak sahiplerine 1 milyar TL üzerinde bir nakit para ödemesi gerçekleştirildi. Fiilen yıkım da yüzde 30’lara ulaşmış durumda.

Ayrıca konteyner kent ihalemizi yaptık. Şubat ayının ortalarında bize teslim edilecek. Yaklaşık 250 hak sahibi kardeşimizi de bu konteyner kente alacağız. Fiilen 25 Ocak 2023 tarihinde ihale gerçekleşiyor. İhale sonuçlandığında Mart ayında şantiyeler kurulur. Bahar aylarında da yeni bir mahallenin inşasını hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.  

KAT YÜKSEKLİĞİNİ ÇÖZDÜK
Yalova’da 17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında 4 katın üzerine bina yapılması için izin verilmediğini ancak bunun beraberinde bir mağduriyeti de doğurduğunu belirten Tutuk, 23 yıl aradan sonra bu sorunu da çözüme kavuşturduklarını ifade etti. Bu sayede deprem güvenli kentin önünü açtıklarına değinen Tutuk, “Yine ilimizde 23 yıl aranın ardından çok önemli bir sorunu da çözdük. Yalova’da 5 ve 6 katlı binaların kentsel dönüşümünün önünü açtık. Vatandaşımız eskiden 5 katlı binasını yıkarsa yerine sadece 4 katlı bir bina yapabiliyordu. Ama şimdi 5 katlı binasını kentsel dönüşüme sokan vatandaşımız yerine yine 5 katlı bir bina yapabilecek. Bu sayede vatandaşların hak mahrumiyetinin de önüne geçtik. Bu sayede kentin deprem güvenli bir yer olmasını da sağlamış olacağız” şeklinde konuştu.

DERE ISLAHI OLDU 130 HEKTARA İMAR VERDİK
Yalova’da mağduriyet oluşturan bir konunun da ıslah edilmeyen Safran ve Balaban Derelerinin belirli kesimlerinde arsası olanlara inşaat ruhsatı verilememesi konusu olduğunu hatırlatan Yalova Belediye Başkan vekili Mustafa Tutuk, “Safran Deresi ve Balaban Deresi’nde dere taşkın alanlarına bina ruhsatı verilemiyordu. Islah yapılması lazımdı. Biz bu derelerimizde ıslah çalışmalarına başladık. Mahalledeki 130 hektar alanda artık dere kenarındaki binalara da ruhsat verebiliyoruz. Dere ıslahlarına 2022 yılında başladık. Balaban Deresi’nin ıslahını 750 metrelik 1. Etabını ıslah ihalesi yapıldı. Orada da iskanları vermeye başladık” dedi.

SUYUMUZ BORULARDAKİ KAÇAKLARDAN BOŞA AKIYOR
Yalova tarihin en büyük altyapı yatırımının startının verildiğini hatırlatan Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk bu sayede suyun israfının önüne geçileceğini dile getirdi. Suyun hayat olduğuna dikkat çeken Tutuk, “500 milyon TL’lik ana ishale hattının ihalesi 2022 yılında gerçekleşti ve çalışmalar başladı. Unutmamalıyız ki su hayattır. Su olmadan şehrimizi idare etme şansımız yok. Barajda su yüzde 20’ye düştü diye kentte bir huzursuzluk oluşuverdi. Su yoksa yaşam olmaz. Ana ishale hattımızda yıllardır yüzde 20’lik kaçak vardı. 1999 depreminde 26 yerden parçalanmış. Boru hattının nereden su kaçırdığını bulamıyoruz bile.

Şimdi 70 kilometrelik içme suyu ishale hattını yeniliyoruz. Bu şehrimiz açısından hayati önem taşıyor. Burada da Yalova Belediyesi olarak taşın altına elimizi koyduk. Sorumluluğu üstlendik. Şu anda çalışmalar hızla devam ediyor ve 3-4 kilometrelik bölümü de tamamlandı. Armutlu’dan Altınova’ya kadar su depoları ile birlikte hattı yeniliyoruz. Eski su depolarını da revize edeceğiz” diye konuştu.


 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.